Film Önerileri: 12 Maymun (1995)

Orjinal Adı: 12 Maymun

12 Maymun IMDB Puanı:  8.0/10

Yapım Yılı: 1995

Filmin Süresi: 2 Saat 9 Dakika – 129 Dakika

Gösterim Tarihi: 31 Mayıs 1996

Bütçe: 29.000.000$

Hasılat: 168.839.459$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Terry Gilliam

Senarist: Chris MarkerDavid Webb PeoplesJanet Peoples

Müzikler: Paul Buckmaster

Oyuncular: Bruce WillisJoseph MelitoJon SedaMichael ChanceVernon CampbellBrad PittBob AdrianSimon Jones

Filmin Konusu

12 Maymun filmi çekildiği 1995 yılına göre oldukça gelişmiş bir senaryoya sahip filmdir. İnsan türünün tamamının yok olmasına yetecek kadar tehlikeli bir virüsün, çıkış sebebini araştırmak için zamanda yolculuk yaptırılan bir adamın yaşadığı süreç konu edinmektedir.

Virüs, şu ana kadar 5 milyar insanı yok etmiştir ve Dünya adeta yerle bir olmuştur. Gruplar halinde kalmayı başaran birkaç yüz insandan başka kimse gezegende yoktur. Bunlarda yer altında kurdukları gizli ve güvenli mahzenlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Araştırmalarını sürdüren bir grup bilim insanı da virüsün yok olması için çalışmalar yapmış ve bir sonuca varmıştı.

Bir zaman makinası icat ederek zamanda yolculuğu mümkün hale getiren bilim insanları, virüsün öncesine giderek bu sorunu kökten çözmeyi amaçlarlar. Bunun içinde bir mahkum olan James Cole kendisini o kötü koşullardaki hapishaneden kurtarabilmek için gönüllü olur. Test aşamasındaki bu makine ile geçmişe 7 yıl geriye giden James kendisini bir akıl hastanesinde bulur.

Burada görevinden bahsetmesi ve gelecekten geldiğini belirtmesi onun akıl sağlığının bozuk olduğu kanaatini oluşturur ve işler hiç de beklediği gibi gitmez.

Editörün Düşüncesi

Senaryosu itibariyle zaten başlı başına izlenmesi gereken filmde, zamanına bakacak olursak müthiş bir yapım ortaya çıkmış. Gerçekten müthiş bir senaryonun, Bruce Willis gibi bir efsaneyle birleşmesinden sonra yönetmeninde başarısından bahsetmek gerekiyor.

Brad Pitt’inde yardımcı oyuncu rolünde iyi iş çıkarttığını söyleyebilirim. Son derece sürükleyici ve temposu düşmeyen bir film.

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler


Paylaşmaya Ne Dersin?

Ne Düşünüyorsun?

Peh! Peh!
8
Peh!
Tırt Tırt
2
Tırt
Ha ha ha! Ha ha ha!
20
Ha ha ha!
İzlenir! İzlenir!
18
İzlenir!
Puf! Puf!
16
Puf!
LOL LOL
14
LOL
Ben Aşık Oldum! Ben Aşık Oldum!
12
Ben Aşık Oldum!
Yohamuğa! Yohamuğa!
8
Yohamuğa!
You Will Never Walk Alone! You Will Never Walk Alone!
2
You Will Never Walk Alone!
BigBoss

Film ve dizi hayranı biri bu işi ancak hobi olarak yapabilirdi, bende naçizane bunu yapıyorum. Sizin için izlemediğim veya beğenmediğim filmi yada diziyi önermemeye özen gösteriyorum. Yardımcı olacağım bir şey olursa iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin...

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir