12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

Orjinal Adı: 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

12 Öfkeli Adam IMDB Puanı: 8.9/10

Yapım Yılı: 1957

Filmin Süresi: 1 Saat 36 Dakika – 96 Dakika

Gösterim Tarihi: Nisan 1960

Bütçe: 350.000$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Sidney Lumet

Senarist: Reginald Rose

Müzikler: Marvin Hatley

Oyuncular: Martin BalsamJohn FiedlerLee J. CobbE.G. MarshallJack KlugmanEdward BinnsJack WardenHenry FondaJoseph SweeneyEd BegleyGeorge VoskovecRobert Webber

Filmin Konusu

12 Öfkeli Adam filminin başlangıcı bir cinayet davası sırasında gerçekleşmektedir. Bir çocuğun babasını öldürdüğü ile ilgili dava sırasında yasaya göre jürinin kararı oy birliği ile alması gerekmektedir. Bu şekilde alınmayan her sonuç iptal edilir ve dava yeniden görülür. Bu on iki jüri üyesinin alması gereken karar ise şehrin fakir bir bölgesinde gerçekleşen bir çocuğun babasını öldürme kararıydı.

Eğer sanık suçlu bulunursa elektrikli sandalye ile cezalandırılarak öldürülecekti. Bu on iki jüri dava sonrasında bir odaya girerler ve davayı tartışarak bir sonuca varmaya çalışırlar. Asıl filmin konusu ise bundan sonra başlar. Burada aslında çocukla ilgili karar almaktan ziyade birbirlerinin tezlerini çürütmeye yönelik girişimler olduğunu görüyoruz. Bir jüri delillerin ikinci derecede olduğu için adil bir şekilde tartışma gerektiğini belirtir.

Bıçağın benzerlerinin olduğunu ve iki tanığın kesin ya da güvenilir olmayacağını söyler. Ancak o jüriyi sevmeyen diğer üç jüri hemen savunmaya geçerek, sunduğu sebeplerin saçmalığından bahseder. Müzakere devam ettikçe ilk jürinin haklılığına gelmeye başlarlar ve çocuğun suçsuz olduğu kanısına varırlar.

Editörün Düşüncesi

Bu filmi herkes benim gibi IMDB listelerindeki yerinden gördü ve araştırmaya koyuldu. İzlemek için çok araştırıp sonunda bulup izleme şansına eriştiğim filmlerden. Unutmadan siyah beyaz filmler arasında bence en başarılılardan biri diyebilirim.

Siyah beyaz ve o döneminde ses düzenindeki çıplak sesin şeffaflığı gibi durumlar konudan ve hikayeden beni uzaklaştırsa da başarılı bir senaryo ve iyi kurgulanmış bir yapım. Zaten dönemle bağdaştırdığınız zaman filmi seveceksiniz, günümüz şartlarına göre yargılayacaksınız kesinlikle izlemeyin.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

İyi Seyirler…


Paylaşmaya Ne Dersin?

Ne Düşünüyorsun?

Peh! Peh!
8
Peh!
Tırt Tırt
2
Tırt
Ha ha ha! Ha ha ha!
20
Ha ha ha!
İzlenir! İzlenir!
18
İzlenir!
Puf! Puf!
16
Puf!
LOL LOL
14
LOL
Ben Aşık Oldum! Ben Aşık Oldum!
12
Ben Aşık Oldum!
Yohamuğa! Yohamuğa!
8
Yohamuğa!
You Will Never Walk Alone! You Will Never Walk Alone!
2
You Will Never Walk Alone!
BigBoss

Film ve dizi hayranı biri bu işi ancak hobi olarak yapabilirdi, bende naçizane bunu yapıyorum. Sizin için izlemediğim veya beğenmediğim filmi yada diziyi önermemeye özen gösteriyorum. Yardımcı olacağım bir şey olursa iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin...

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir