Hit enter after type your search item
img
Home / Film Önerileri / Amelie – Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001)

Amelie – Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001)

Amelie Filmi İzle

Orjinal Adı: Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (Amelie)

Amelie IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 2001

Filmin Süresi: 2 Saat 2 Dakika – 122 Dakika

Gösterim Tarihi: 23 Kasım 2001

Bütçe: 10.000.000$

Hasılat: 173.924.742$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Senarist: Guillaume Laurant – Jean-Pierre Jeunet

Müzikler: Yann Tiersen

Oyuncular: Audrey TautouMathieu KassovitzRufusLorella CravottaSerge MerlinJamel Debbouze

Filmin Konusu

Amelie filmi Oscar’a aday gösterilen ve uzun yıllardan sonra en çok ses getiren filmlerin başında geliyor. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Fransız Jean Pierre Jeunet, kendi alanında sayılı yönetmenlerden birisidir. Filmin merkezinde Amelie isimli kadın bulunuyor. Fransız komedisinin kazandırdığı en özel yeteneklerdendir. Genç, güzel ve bir o kadarda yetenekli olan bu karakter, sürekli pozitif düşünen ve sürekli hayat dolu bir kızdır.

Yaşama sevinci ve gözlerinde ki o mutluluk ile sahip olduğu enerji onu çok farklı yapmaktadır. İşte filmin tüm hikayesi bu kızın üzerinde geçmektedir. Amelie küçük yaşlarda annesini ve babasını kaybederek hayata geride başlar. Ancak bu onu hayattan koparmaz aksine çok daha anlamlı bir şekilde bağlar. Amelie yalnız kaldıktan sonra tüm hayatını başkalarının hayatını onarmak ve onları her daim mutlu olmalarını sağlamaya adamıştır.

Bunu da öyle insanların gözüne sokar gibi değil, kimsenin haberi olmadan çok ince bir şekilde hissettirmeden ve göstermeden yapmaktadır. Hep başkalarını mutlu ederek belki de yalnızlığını saklıyordu. Peki bunu fark edebilecek miydi?

Editörün Düşüncesi

Filmin oyunculuğundan tutunda, müziklerinin izleyici de bıraktığı etkisine kadar gerçekten bir başyapıt. Aşık olmanın ne demek olduğunu, yardım severliğin ne kadar iyimser yapılabileceğini, insanlarda küçücük bir gülüşün bırakacağı o muhteşem etkiyi anlatmama bile gerek yok.

Kesinlikle bir baş yapıt olan Amelie filmini mutlaka izlemelisiniz. Yönetmenin başarısını, Audrey Tautou’nun ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu anlayacaksınız. Gerçekten izledikten sonra etkisinden kolay kolay çıkamayacağınız muhteşem bir film…

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :