img
Home / Dram / Beynelmilel (2006)

Beynelmilel (2006)

/
197 Views

Beynelmilel

Orjinal Adı: Beynelmilel

Beynelmilel IMDB Puanı: 7.2/10

Yapım Yılı: 2006

Filmin Süresi: 1 Saat 46 Dakika – 106 Dakika

Gösterim Tarihi: 29 Aralık 2009

Bütçe: Bulunamadı

Hasılat: 2.410.542$

Yaş Sınırı: 7+

Yönetmen: Muharrem Gülmez – Sırrı Süreyya Önder

Senarist: Sırrı Süreyya Önder

Müzikler: Özlem Taner

Oyuncular: Cezmi BaskınÖzgü NamalUmut KurtNazmi KırıkBahri Beyat

Filmin Konusu

Güney’in bir kasabasında yaşamakta olan halk cuntanın insanlar üzerindeki baskısına alışmaya çalışmaktadır. Kasaba halkı ve bir müzik grubu dönemin askeri yönetimine ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Müzisyen bir baba olan Abuzer (Cezmi Baskın) ve Abuzer’in üniversiteye hazırlanan kızı Gülendam (Özgü Namal)’ın ülkenin yakın dönemini trajikomik bir dille ele alan öyküsü.

Editörün Düşüncesi

Beynelmilel izleyen birçok kişinin beğenisini kazanmayı başarmış Türk Sinemasının önemli filmlerinden biridir. Herkesin izlemesini gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim Sırrı Süreyya Önder’in kaleme aldığı ve yönettiği bana kalırsa fazlasıyla başarılı bir film. Çekimleri Adana’da yapılan film 1982 yılını ele alıyor ve olay Güney’de geçiyor. Filmin başrol oyunculuklarını Cezmi Baskın ve Özgü Namal paylaşıyor.

Cezmi Baskın ve Özgü Namal’ın oyunculuklarını takdir etmeden geçmekte olmaz doğrusu. Gerçekten rollerini yaşamışlar ve vermek istedikleri tüm mesajları izleyiciyi güzel anlatımlarıyla vermişler. Filmde verilmek istenen mesajlar vardır ve bu mesajlarda izleyiciye güzel bir şekilde aktarılmış. Hem güldüren hem ağlatan bir yapıya sahip olan bir film.

Beynelmilel zaman zaman izleyenleri güldürecek ve fazlasıyla duygulandıracak özellikleri taşımaktadır. Bana kalırsa izlemeden geçmeyin hatta şiddetle izleyin derim. Olumsuz yorumlara bakıp filme ön yargılı yaklaşmayın ve açıp izleyin, bence tekrar izleyeceksiniz.

Senaryosunu çok başarılı buldum, bizlerin böyle filmler izlemeye ihtiyacı var diye düşünüyorum. Devede kulak misali birkaç hoşuma gitmeyen sahne var fakat onları da görmezden gelmek gerekir diye düşünüyorum. Filmin sıkıcı olduğunu düşünmüyorum aksine akıcı ve sürükleyici bir kurguya sahip.

Ülkemiz Sinemasında övgüyü gerçekten hak eden filmlerden biridir. Ben kaçırmayın diyorum ve susuyorum.

Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 8.5/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :