img
Home / Dram / Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

/
160 Views

bir zamanlar anadolu'da

Orjinal Adı: Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da IMDB Puanı: 7.9/10

Yapım Yılı: 2011

Filmin Süresi: 2 Saat 37 Dakika – 157 Dakika

Gösterim Tarihi: 21 Mayıs 2011

Bütçe: 10.952$

Hasılat: 1.175.849$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senarist: Nuri Bilge Ceylan – Ercan KesalEbru Ceylan

Müzikler: Allı Turnam (Bir Zamanlar Anadolu’da) by Neşet Ertaş

Oyuncular: Taner BirselMuhammet UzunerFırat TanışYılmaz Erdoğan – Ercan Kesal

Filmin Konusu

Film bir Anadolu kasabasında henüz kirletilmemiş, insan eli değmemiş bir yerde başlıyor. Ortada bir cinayet var ve yetkililer bu cinayetin peşine düşer.

Suçlular kısa süre içerisinde yakalanır fakat cesedi bulmak bir hayli zor olacaktır. Katil Kenan jandarmayı, polisi, savcıları peşine takmış ordan oraya sürüklemektedir. Kenan cesedi nereye gömdüğünü unutmuştur ve her gittiği yerde daha çelişkili ifadeler verecektir.

Kenan cinayeti işlediği gece alkol almıştır ve gömdüğü yeri unutmuştur. Bölgede her yer birbirine çok benzediği için bir türlü nereye gömdüğünü bulamıyordur.

Bakalım Kenan cesedi nereye gömdüğünü hatırlayacak mı ?

Editörün Düşüncesi

Bir Zamanlar Anadolu’da  Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ödül dolu bir Türk filmidir. Böyle filmlerin piyasaya çıkması bizlerin gururunu okşuyor gerçekten. Film süresi biraz uzun farkındayım ama bana kalırsa kesinlikle sıkıcı değil. Belki bir tık daha akıcı olabilirmiş ama yinede Nuri Bilge Ceylan bu başyapıtla büyük övgüyü hak ediyor.

Filmdeki oyunculuklar muazzam. Filmde gerçekten usta oyunculara yer verilmiş. Hepsi ayrı ayrı büyük yetenekler. Profesyonel oyuncular bir arada olunca filmin tadı bambaşka oluyor.

Bir Zamanlar Anadolu‘da filmi yabancı basında şaheser, tam bir başyapıt sıfatlarıyla anılmaktadır. Cannes ödülüne layık tutulan bu film bizleri onurlandırıyor. Ülkemizde 15 hafta boyunca vizyonda kalmıştır ve çok ilgi görmüştür. Filmi uzun bulanlar var. Tabii ki renkler ve zevkler tartışılmaz fakat benim fikrimi soracak olursanız film gayet akıcı ve sıkmadan ilerliyor.

Gizemli bir polisiye. İzlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Nuri Bilge Ceylan gerçekten diyalogları çok ince düşünmüş ve fazlasıyla başarılı diyaloglar olmuş. NBC yazmış usta oyuncular da hakkını vererek oynamış.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :