img
Home / Aksiyon / Cennetin Krallığı (2005)

Cennetin Krallığı (2005)

/
295 Views

Cennetin Krallığı(2005)

Orjinal Adı: Kingdom of Heaven

Cennetin Krallığı IMDB Puanı: 7.2/10

Yapım Yılı: 2005

Filmin Süresi: 2 Saat 24 Dakika – 144 Dakika

Gösterim Tarihi: 2 Mayıs 2005

Bütçe: 130.000.000$

Hasılat: 211.652.051$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Ridley Scott

Senarist: William Monahan

Müzikler: Harry Gregson-Williams

Oyuncular: Martin HancockMicheal SheenNathalie CoxEriq EbouaneyJouko AholaDavid ThewlisLiam NeesonPhilip GlenisterOrlando BloomKevin McKiddMarton CsokasAlexander SiddigVelibor TopicEva GreenBrendan GleesonNasser MemarziaJeremy IronsJon FinchEdward NortonGhassan MassoudKhaled NabawyIain Glen

Filmin Konusu

Godfrey( Liam Neeson ) dürüstlüğü ve inancına bağlılığıyla bilinen ünlü bir şovalyedir. Büyük bir savaş sonrası doğduğu topraklara geri dönen Godfrey, burada bir oğlu olduğunu öğrenir. Ve onu hemen bulur. Oğlu kaderinden haberdar olmayan Ibelin’li Balian’dır( Orlando Blooom ). Şovalyelik o dönemde babadan oğula kaldığı için, Godfrey oğlunu kendini öne çıkaran üstün şovalyelik özellikleriyle donatır.

Bu düzen böyle gitmeyecektir ve hain bir pusuda baba oğul sırt sırta savaşacaklardır. Bu savaşta henüz yeni bulduğu babasını kaybeden Balian, babasının emanetlerine sahip çıkabilmek için hemen hemen her dinin kutsal saydığı muhteşem yere( Kudüs’e ) yola çıkar.

Babasının maharetlerinden ve üstün şovalyelik hikayelerinden gelen ünüyle Kudüs’te çok sevilen Balian kendini hiç ummadığı bir savaşın eşiğinde bulacaktır.

Editörün Düşüncesi

Cennetin Krallığı filmini izlediğim zaman henüz bir çocuktum. Ve Kudüs’ü orada görüp çevremdekilere, aileme, arkadaşlarıma sorduğumu dün gibi hatırlıyorum. Sonrasında defalarca izledim ve gerçekten bu filmi efsane kılan sadece çocuk aklım değilmiş onu anladım.

Görsel efektlerle başlamak istiyorum. Gerçekten tarihi filmler birde doğru yönetmen ve görsel dehalarla birleşince ortaya çok başka sonuçlar çıkıyor. Bu filmde onların başında geliyor diyebilirim.

Senaryo tarihin tozlu sayfalarından çıkıp, o kadar güzel harmanlanmış ki hayran kalmamak elde değil. Doğru yönetmen ve senarist birleşince de asla unutulmayacak bir yapıt ortaya çıkıyor. Filmin bütçesi de aslında neyle karşı karşıya olduğumuzu gösterir nitelikte. Fakat, sanırım beyaz perde de istediğini bulamamış şanssız bir yapıt olmuş.

Oyunculuklar gerçekten üst düzey, özellikle Eyyübi’leri canlandıran oyunculara hayran olmamak elde değil. Belki de ilk defa bu kadar güzel bir yapıtta müslümanlar olması gerektiği gibi gösterilmiş. Selahaddin Eyyubi’yi canlandıran Ghassan Massoud tam olarak onu gösteriyor gibi geldi bana.

Çokta uzatmak istemiyorum, film önerileri listemde siz değerli takipçilerime sunduğum en nadide önerim: Cennetin Krallığı

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :