img
Home / Biyografi / Cesur Yürek (1995)

Cesur Yürek (1995)

/
187 Views

Cesur Yürek

Orjinal Adı: Braveheart

Cesur Yürek IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 1995

Filmin Süresi: 2 Saat 58 Dakika – 178 Dakika

Gösterim Tarihi: 18 Mayıs 1995

Bütçe: 72.000.000$

Hasılat: 213.216.216$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Mel Gibson

Senarist: Randall Wallace

Müzikler: James Horner

Oyuncular: Mel Gibson – James CosmoBrian CoxAngus Macfadyen Catherine McCormackSophie MarceauPatrick McGoohan

Filmin Konusu

İngilizler, İskoçların üzerinde egemenliğini kurmuştur. William Wallace (Mel Gibson) geçirdiği zor dönemlerin ardından tekrar İskoçya topraklarına dönecektir.

William Wallace’ın amacı bir çiftlik kurup orada sessiz sakin bir hayat sürmektir. Fakat William çocukluk aşkına rastlayacak ve bu William için bir dönüm noktası olacaktır. Bir gün İngiliz askerleri William’ın çocukluk aşkı olan Murron (Catherine McCormack)’a tecavüz etmeye çalışırlar ve William bir yolunu bulup Murron’u kurtarır.

Sonrasında bu Murron’un ölümüne sebep olur. Murron’un ölümünün ardından William hem çocukluk aşkının intikamını almak hemde ülkesinin özgürlüğünü geri almak için amansız bir savaşın içine girer.

William Wallace bu savaşta sevdiği kadının ve ülkesinin intikamını alabilecek mi ?

Editörün Düşüncesi

Cesur Yürek Mel Gibson’ın hem yazdığı hemde başrol oyunculuğunu yaptığı mükemel bir başyapıt. Mel Gibson bu filmi ile gerçekten kazandığı bütün ödülleri hak etmiş ve izleyenlerin beğenisini almayı başarmıştır.

Mel Gibson filmdeki rolünü sadece oynamamış aynı zamanda rolünü yaşamış. Türünün en iyi filmlerinden olan Cesur Yürek bir çok ödülü almaya hak kazanmıştır.

Film süre açısından gerçekten çok uzun fakat filmi izleyince az bile sürmüş diyeceksiniz. Soluksuz izleyebileceğiniz ve defalarca izleyebileceğiniz muazzam bir film. Filmi tekrar tekrar izledim ve daha kaç kere izlerim bilmiyorum ama zamanım oldukça izleyeceğim filmlerin başında yer alıyor.

Defalarca izlememe rağmen filmde not kıracağım bir yer gerçekten bulamadım. Başından sonuna kadar hayranlıkla izledim. Filmde kullanılan müziklerde gerçekten duyguyu izleyenlere geçiriyor.

Filmi izlerken kendinizden geçeceksiniz ve eminim filmin sonunda benim yaşadığımı sizde yaşayacaksınız, tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz. İzlemeyen kaldıysa hiç vakit kaybetmeden açıp izlemesini öneriyorum. Filmde emeği geçen herkesin emeğin sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :