Hit enter after type your search item
img
Home / Biyografi / Çöküş – Der Untergang – Downfall (2004)

Çöküş – Der Untergang – Downfall (2004)

Film Önerileri: Çöküş

Orjinal Adı: Der Untergang – Downfall (Çöküş)

Çöküş IMDB Puanı: 8.2/10

Yapım Yılı: 2004

Filmin Süresi: 2 Saat 36 Dakika – 156 Dakika

Gösterim Tarihi: 25 Mart 2005

Bütçe: 13.500.000 Euro

Hasılat: 92.181.574$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Senarist: Bernd EichingerJoachim FestTraudl JungeMelissa Müller

Müzikler: Stephan Zacharias

Oyuncular: Bruno GanzAlexandra Maria LaraCorinna HarfouchUlrich MatthesJuliane KöhlerHeino FerchChristian BerkelMatthias Habich

Filmin Konusu

Çöküş filmi büyük bir imparatorluğa ulaşan Adolf Hitler’in son günlerini konu ediniyor. Dünya’nın gördüğü belki de en acımasız, zalim olduğu gibi bir o kadar da deli diktatör Adolf Hitler artık son demelerini yaşamaktadır. 2. Dünya Savaşı sırasında Dünya’nın başına bela olan ve belki de savaşın uzaması nedeniyle yüz binlerce insanın ölmesine sebep olan bu çatlak devlet adamını yok etmek için, ayrı saflara giden tüm ülkeler bir araya gelir.

2. Dünya Savaşında son günler gelmiş ve artık sonuç yavaş yavaş ortaya çıkmak üzeredir. Hitler’in yönetimindeki Berlin işgal altına alınmış bir kent olarak ve savaşın noktalanacağı yer olarak görünmektedir. Ama Hitler bu durumda bile yenilgiyi kabul etmeyip kentten ayrılmaz. Çöküş filminde Hitler’in son günlerini özel sekreteri Traudl Junge’nin gözlemleriyle anlatılıyor.

Hitler bir türlü yenilgiyi kabul etmez ve düşmana teslim olmamakta da çok kararlıdır. Bunun için intihar etmeyi düşünür. Ancak öncesinde Eva Brown ile evlenir ve sonra birlikte intihar ederler. Sadece o da değil. Hitler’in peşinden giden onlarca insanın yaptığı gibi Goebels’de sadakatini göstermek için önce çocuklarını öldürür sonra da kendisini.

Editörün Düşüncesi

Çöküş filmi, tarihe kazınmış bir isim Adolf Hitler’in Alman’ların gözünden çoğunlukla objektif şekilde ele alınmış son dönemlerini ele alıyor…

Çoğu konuda objektif olmaları beni aşırı şaşırttı ve tarihe meraklı biri olarak fazlasıyla ilgimi çekti. Tarihe meraklıysanız ve dönem filmlerini seviyorsanız, mutlaka izlemenizi öneririm.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :