img
Home / Dram / Doğruyu Seç – Do the Right Thing (1989)

Doğruyu Seç – Do the Right Thing (1989)

/
189 Views

Film Önerileri: Doğruyu Seç - Do the Right Thing

Orjinal Adı: Do the Right Thing – Doğruyu Seç

Doğruyu Seç IMDB Puanı: 7.9/10

Yapım Yılı: 1989

Filmin Süresi: 2 Saat – 120 Dakika

Gösterim Tarihi: 21 Temmuz 1989

Bütçe: 6.500.000$

Hasılat: 37.313.222$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Spike Lee

Senarist: Spike Lee

Müzikler: Bill Lee

Oyuncular: Danny AielloOssie DavisRuby DeeRichard Edson Giancarlo EspositoSpike LeeBill NunnJohn TurturroPaul BenjaminFrankie FaisonRobin HarrisJoie LeeMiguel SandovalRick AielloJohn Savage

Doğruyu Seç Film Konusu

Doğruyu Seç filmi orijinal adı ile Do the Right Thing, 1980 yıllarında yapılmış en değerli Amerikan filmlerinden biri olarak kabul edilir. Irkçılıkla ilgili bir konuyu çok detaylı ve kimseyi zora düşürmeyecek şekilde başarılı bir şekilde anlatarak beyaz perdeye aktarılmış. New York eyaleti Brooklyne şehrinde yılın en sıcak günleri yaşanmaktadır.

Mahallede bir DJ’in susturulamaz konuşma yeteneğini sergilediği radyo istasyonu ve Koreli çiftin bakkal dükkanı dışında pek hareketli bir nokta bulunmaz. Bir de beyaz birisinin işlettiği Pizzacıyı da bu listeye dahil edebiliriz. Burayı işleten adamın iki tane iş bilmez oğlu ve hayatından bezmiş siyahi Mookie, bu pizzacıyı yönetmeye çalışırlar. Mookie’nin çevresi, kız kardeşi Tina, iki tane çok yakın arkadaşı, rap düşkünü Raheem ve sinirli bir mizaca sahip olan Buggin ile sınırlıdır.

Buggin fevri davranmayı sever ve asla olacakları hesap edemeyen biridir. Bir gün Amerikalılar köşesinde neden hep beyazların olduğunu gündeme getirir ve ufak bir eylem başlatır. Ancak zaten ortamın gergin olduğu o dönemlerde bu küçük kıvılcımın nerelere ulaşacağı tahmin edemez.

Editörün Düşüncesi

Bir Spike Lee klasiği diyebiliriz. Kesintisiz eğleneceğiniz bir film olmuş. Aşırı film kültürü olan bir insansanız eleştirileriniz muhakkak olacaktır ama yine de keyifle izleyeceğinizden eminim. IMDB puanındanda anlayacağınız gibi seyir zevki yüksek bir film olmuş.

Benim Bu Filme Puanım: 8.0/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :