img
Home / Biyografi / Enigma – The Imitation Game (2014)

Enigma – The Imitation Game (2014)

/
152 Views

Film Önerileri: Enigma - The Imitation Game Filmi İzle

Orjinal Adı: The Imitation Game – Enigma

Enigma IMDB Puanı: 8.0/10

Yapım Yılı: 2014

Filmin Süresi: 1 Saat 54 Dakika

Gösterim Tarihi: 20 Şubat 2015

Bütçe: 14.000.000$

Hasılat: 233.555.708$

Yaş Sınırı: 7+

Yönetmen: Morten Tyldum

Senarist: Graham MooreAndrew Hodges

Müzikler: Alexandre Desplat

Oyuncular: Benedict CumberbatchKeira KnightleyMatthew GoodeRory KinnearAllen LeechMatthew BeardCharles DanceMark StrongJames NorthcoteTom Goodman-HillSteven WaddingtonIlan Goodman

Enigma Film Konusu

The Imitation Enigma filmi 2. Dünya Savaşının Nazi Almanya’sın da geçen biyografi ve dram türünde bir hikayeyi konu ediniyor. Nazi Almanya’sı savaşın mutlak hakimi olarak pek çok cephede savaşı sürdürmektedir. İngiliz istihbaratı ise onların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmekle uğraşmaktadır. Ancak yoğun çabaları ve yüzlerce kişinin görevlendirilmesine rağmen bir sonuç elde edemezler.

Bu yazışma sayesinde Almanlar, İngilizlere ve müttefiklerine karşı büyük zaferler kazanmış ve onlara çok ağır darbeler vurmuştur. Bu konu üzerinde daha yoğun çalışmaya karar veren İngiliz hukümeti, Deniz Kuvvetli Komutanlığına bağlı olarak çalışacak şifreleme konusunda uzman olmuş ve kriptoloji alanında da oldukça yetenekli beyinleri toplayarak bir ekip oluşturur.

Bu ekibin içinde birisi var ki diğerlerine göre çok farklı çalışan ve kendi yöntemi, tarzı olan ve asla bundan ödün vermemesiyle nam salmış. Alan Turing adındaki bu yetenek sayesinde savaşın seyrini değiştirecek hamleler atılır. Kararlı bir şekilde oluşturulan ve ekibe kazandırılan Alan Turing ünlü bir matematikçidir ve yüzlerce kişinin çözemedi ve savaşta etkin rol oynayan Enigma şifreleme sistemini çözer.

Editörün Düşüncesi

Alan Turing’in hayatını ele alan biyografi filmi olmasına rağmen kesinlikle durağan olmayıp müthiş bir şekilde ele alınmış olan Enigma filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten her parçasıyla müthiş bir iş çıkartılmış…

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :