Er Ryan'ı Kurtarmak

Orjinal Adı: Saving Private Ryan

Er Ryan’ı Kurtarmak IMDB Puanı: 8.6/10

Yapım Yılı: 1998

Filmin Süresi: 2 Saat 49 Dakika

Gösterim Tarihi: 21 Temmuz 1998

Bütçe: 70.000.000$

Hasılat: 482.349.603$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Steven Spielberg

Senarist: Robert Rodat

Müzikler: Èdith Piaf

Oyuncular: Paul GiamattiBarry PepperTom HanksCorey JohnsonErich Redman

Filmin Konusu

Dört çocuk annesi bir kadın II. Dünya Savaşı sırasında üç oğlunu kaybederek büyük bir darbe almıştır. Ryan (Matt Damon)’ın sağ kaldığını öğrenen annenin tek dileği oğlunun savaştan sağ çıkmasıdır.

Annenin figanları üstler tarafından ciddiye alınacaktır ve verilecek bir emir ile ne pahasına olursa olsun bu emre uyulmak zorunlu kılınmıştır.

Normadiya çıkarmasının yapıldığı gün sekiz kişilik bir askeri ekip Ryan’ı kurtarmak için görevlendirilir. Yüzbaşı John Miller (Tom Hanks) tarafından yönetilen tim kendilerini zorlu yaşam mücadelesinin içerisinde bulacaktır.

Kaptan Miller bir adamın hayatını kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının ne kadar doğru olduğunu sorgulayacaktır?

Editörün Düşüncesi

Türünün en iyi filmlerinden biri olan Er Ryan’ı Kurtarmak savaş ile dramın birleştiği ve gerçekten çok etkileyici bir dram filmi olarak izleyenlerin karşısına çıktı.

Senaryosu ve oyunculukları yönünden birçok izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır ve günümüze kadar gelen en iyiler arasında yerini almıştır. Filmin başrol oyunculuğu Tom Hanks gibi usta bir isme verilmiş ve Hanks’te üstene düşenin fazlasını yaparak filmi omuzlarında taşıma başarısında bulunmuş.

Filmin süresi uzun fakat filmdeki duyguyu verebilmek adına bu süreye ihtiyaç var diye düşünüyorum. Bence filmin süresi olması gerektiği gibi ve kendisini izlettiriyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak için sekiz askerin hayatını tehlikeye atmak ne kadar doğru ne kadar yanlış sorularına ise film bittikten sonra cevap bulacaksınız. Filmi izlerken bende sorguladım doğru olup olmadığını fakat film bitince kafamdaki bütün soru işaretlerinin yanıtını aldım.

Filmdeki bazı yerleri abartı bulamamın dışında filmi gerçekten beğendim. Türünün gerçekten en iyilerinden biri. İzlemeyenler için tavsiye edebileceğim harika bir başyapıt. İzlemeyen kalmasın demek bu film için doğru cümle olabilir.

Yetişkinlere bir uyarı yapmadan geçmeyelim, lütfen yaş sınırlarına dikkat ediniz. Çocuklar üzerinde olumsuz örnek oluşturabilir.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…


Paylaşmaya Ne Dersin?

Ne Düşünüyorsun?

Peh! Peh!
4
Peh!
Tırt Tırt
18
Tırt
Ha ha ha! Ha ha ha!
16
Ha ha ha!
İzlenir! İzlenir!
14
İzlenir!
Puf! Puf!
12
Puf!
LOL LOL
10
LOL
Ben Aşık Oldum! Ben Aşık Oldum!
8
Ben Aşık Oldum!
Yohamuğa! Yohamuğa!
4
Yohamuğa!
You Will Never Walk Alone! You Will Never Walk Alone!
18
You Will Never Walk Alone!
Leonidas

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir