img
Home / Dram / Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli (1994)

/
203 Views

esaretin bedeli

Orjinal Adı: The Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli IMDB Puanı: 9.3/10

Yapım Yılı: 1994

Filmin Süresi: 2 Saat 22 Dakika – 142 Dakika

Gösterim Tarihi: 10 Eylül 1994

Bütçe: 25.000.000$

Hasılat: 28.783.573$

Yaş Sınırı: 7+

Yönetmen: Frank Darabont

Senarist: Stephen King – Frank Darabont

Müzikler:  Edith MathisGundula Janowitz

Oyuncular: Tim RobbinsMorgan FreemanBob GuntonJames WhitmoreClancy BrownWilliam Sadler

Filmin Konusu

Andy Dufrense (Tim Robins) genç bir bankerdir. İşinde oldukça başarılıdır. Andy Dufrense ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Suçu karısını ve karısının sevgilisini öldürmektir.

Shawsank Hapishanesi’nde dayak, tecavüz ve daha bir çok işkence mahkumlara uygulanmaktadır. Andy bunlara rağmen iyi niyetlidir ve hayata bağlı bir bireydir. Andy’nin bu davranışları diğer mahkumlar tarafından fark edilir ve diğer mahkumlarda parmaklıklar ardında olsalar bile orada özgür yaşanabileceğine inanmaya başlarlar.

Andy bu durumu bir çaba haline getirmiştir ve insanlara umut ışığı olmuştur. Andy’i bu çabasında yalnız bırakmayacak bir kişi daha olacaktır. Red (Morgan Freeman) isimli mahkum Andy’i bu yolda yalnız bırakmayacak ve birlikte insanlara  umut olmaya çalışacaklardır.

Andy ve Red ikilisi insanlar üzerinde ne kadar etkili olabilecek?

Editörün Düşüncesi

Esaretin Bedeli tam yedi dalda Oscar’a aday gösterildi. Tim Robins ve Morgan Freeman’ın başrol oyunculuklarını üstlendiği bu muhteşem eser kendisini defalarca izletebilecek muazzam bir başyapıttır.

Stephen King’in uyarladığı Esaretin Bedeli hak ettiği ödülleri almıştır. 1994 yapımı film günümüzde bile en iyi filmler arasında olmaya hak kazanmıştır. Filmler diye genelleştirdim ama bence sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi diyebilirim.

Muazzam bir kurgu, oyunculuklar çok ama çok doğru seçilmiş. Zaten Tim Robins ve Morgan Freeman gibi iki usta isim rollerine gerçekten yakışmış bana kalırsa. Filmde ben iğne deliğini dolduracak kadar bile bir hata  bulamadım.

Defalarca izledim ve izlemeye devam ediyorum. İzlemeyen kaldıysa ve bir listesi varsa Esaretin Bedeli’ni ilk sıraya koysun ve listesini izlemeye bu filmden başlasın.

Filmde her şey dört dörtlük, zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksınız. Filmde puan kıracağım bir yer olduğunu düşünmüyorum.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :