Hit enter after type your search item
img
Home / Dram / Eşkıya (1996)

Eşkıya (1996)

 

EşkıyaOrjinal Adı: Eşkıya

Eşkıya IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 1996

Filmin Süresi: 2 Saat 8 Dakika – 128 Dakika

Gösterim Tarihi: 29 Kasım 1996

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Yavuz Turgul

Senarist: Yavuz Turgul

Müzikler: Erkan Oğur

Oyuncular: Şener ŞenUğur YücelYeşim SalkımKamran UsluerRıza SönmezSermin Hürmeriç

Filmin Konusu

Tam 35 yıl önce Cudi Dağlarında, jandarma tarafından bir grup Eşkıya tutuklanmıştır. 35 yıl içinde Eşkıyaların bazıları hastalıktan bazıları ise hapishanedeki hesaplaşmalar sonucunda can vermiştir. Hayatta kalmayı başaran bir kişi kalmıştır oda Baran (Şener Şen) adındaki Eşkıyadır.

Baran 35 yılın ardından hapisten çıkmıştır ve ilk yaptığı iş köyüne dönmek olmuştur ancak Baran köye vardığında köyün artık baraj suları altında kaldığını görecektir.

Baran geçmişin izlerini sürecek ve 35 yıldır öğrenemediği bir gerçeği öğrenecektir. Baran hapse en yakın arkadaşı Berfo (Kamran Usluer)’nun ihaneti sonucu düşmüştür. Berfo, Baran’ın çocukluk aşkı olan Keje (Sermin Hürmeriç)’yi alarak İstanbul’a kaçmıştır.

Baran elinde hiç bir şey olmadan Berfo’nun peşine düşmeye karar verir. Trende Tarlabaşı’nın tehlikeli sokaklarında büyümüş Cumali (Uğur Yücel) ile tanışır. Baran gün geçtikçe intikamına ve sevdiği kadına yaklaşacaktır.

Editörün Düşüncesi

Eşkıya filmini izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu ve gerçekten çok duygulanmıştım. Türk Sinemasına damga vurmuş filmlerden bir tanesidir ve benim film kütüphanemde en üst raflarda yer almayı başarmış muazzam bir yapımdır.

Şener Şen gibi bir ustanın olduğu filmden çok iyiyi beklemek oldukça normal bir davranış diye düşünüyorum. Şener Şen filmi yaşamış gerçekten ki Şener Şen filmlerine bakıldığında usta oyuncu her rolde rolünü maksimum seviyede oynamayı başarmıştır.

Senaryosu beni etkiledi, filmin başından sonuna kadar bir gram sıkılma olmadan izledim. Eşkıyayı kaç kere izlediğimi bende bilmiyorum ama her izlediğimde aynı duyguları tekrar tekrar yaşattı bana.

İzlemeyen kaldıysa hiç zaman kaybetmeden bu şaheseri izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Hiç ama hiç pişmanlık duyacağınızı sanmıyorum. İzledikten sonra bana katılacağınızdan eminim.

Filmde göz yaşlarınızı tutamayacağınız notunu da buraya bırakayım ki sonra söylemedi olmasın. Böyle bir filmi bizlerin önüne altın tepsi ile sunan Yavuz Turgul’u gönülden tebrik ediyorum ve iyi ki izlemişim diyorum.

Filmde emeği geçen herkesi emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :