img
Home / Aksiyon / Fetih 1453 (2012)

Fetih 1453 (2012)

/
163 Views

Fethi 1453

Orjinal Adı: Fetih 1453

Fetih 1453 IMDB Puanı: 6.7/10

Yapım Yılı: 2012

Filmin Süresi: 2 Saat 45 Dakika

Gösterim Tarihi: 16 Şubat 2012

Bütçe: 18.000.000$

Hasılat: 34.484.837$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Faruk Aksoy

Senarist: Melih Esat AcilAtilla Enginİrfan Saruhan -Faruk Aksoy

Müzikler: Benjamin Wallfisch

Oyuncular: Devrim Evinİbrahim ÇelikkolDilek SerbestRecep AktuğErden AlkanAli Rıza SoydanSedat MertCengiz CoşkunNaci AdıgüzelErdoğan AydemirŞahika Koldemirİzzet ÇivrilAdnan KürtçüRaif Hikmet ÇamMustafa Atilla KuntÖzcan AlişerYılmaz BabatürkMurat Sezal

Filmin Konusu

Mehmed(Devrim Evin), büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun veliahtlarından biridir. Babası Sultan II. Murat, oğlu Alaaddin’in ölümüne dayanamayarak Şehzade Mehmed’i henüz 12 yaşındayken tahta geçirmiştir. Ancak hem yaşının küçük oluşu hemde yeniçerilerin bu küçük çocuğa saygı duymayışı yüzünden Şehzade Mehmed tahttan indirilmiştir.

II. Murad yeniden Sultan olup Osmanlı sınırlarını genişletirken rahmete erer. Mehmed veliaht olarak ikinci kere tahta çıkmak için gelir. Bu sefer o eski çocuk yoktur, 21 yaşında her türlü donanıma sahip kanı deli akan tam bir Sultan vardır.

Mehmed tahta çıktıktan sonra tek amacı Costantiniyye’yi fethetmektir. Bunun için hemen hazırlıklara başlar ve onca yıldır kendini geliştirdiği en büyük hayalini gerçekleştirmek için yola çıkar…

Editörün Düşüncesi

Şanlı tarihimizin bana göre en büyük kahramanı olan Fatih Sultan Mehmed’i anlatan Fetih 1453 filmi Türk sinema tarihinin bugüne kadarki en büyük bütçeli filmidir.

Tamam görsel efektlerde büyük sıkıntılara rastlamak mümkün ancak, Faruk Aksoy çok çok büyük bir işe imza atarak bu şartlarda yapılabilecek en iyi yapmış. Belki de ben duygusal yaklaşıyor olabilirim. Ancak bana göre Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri Fetih 1453!

Devrim Ekin’den ufak bahsetmek istiyorum. Ben oyunculuğunu gerçekten çok beğendim, Fatih Sultan Mehmed denince akla dev biri geliyor ama bence her şeyiyle bizi onu yansıtmış.

Diğer oyuncuları da beğendim diyebilirim, bana tek sırıtan oyuncu Era karakterini canlandıran Dilek Serbest gibi geldi. Çok yapmacık göründüğü düşüncesindeyim. Era dışında da karakterlerin hepsi kültürümüzden insanları yansıttı bana.

Senaryo bence iyiydi, ufak tefek eksiklikler vardı, Fatih’in bazı çıkışlarına bayıldım…

Son olarak lafı fazla uzatmadan, bana göre tarihimizin en büyük karakterlerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed’in filmine herkesin yardımcı olup çok çok daha iyi bir sonuç alması sağlanabilirdi. Ama gelişen sektörümüzün daha iyisini yapacağından da şüphem yok.

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :