Hit enter after type your search item
img
Home / Film Önerileri / Film Analizi Nasıl Yapılır?

Film Analizi Nasıl Yapılır?

Film veya dizi dediğimizde aklımıza bir sürü örnek gelmektedir. Filmleri zamanın akıp geçmesini sağlayan, keyifli vakit geçirmemize sebep olan, bazen ağlatan, bazen güldüren, bazen düşündüren yaratıcı ürünler olarak düşünebiliriz. Film ve diziler arasında çok fazla belirgin farklar bulunmaktadır. Bu farklar film analizleri yapılırken de en büyük etken olmaktadır. Bu yüzden bu yazımızda sadece film analizi nasıl yapılır? konusuna açıklık getireceğiz.

Film Analizleri Nasıl Yapılır?

Filmleri analiz etmek incelemek başlı başına bir sorumluluktur diye düşünenlerdenim. Birincisi bu yapımda belli bir emek vardır, ikincisi genellikle verilen bilgiler öznel yani kişilerin kendi düşünceleridir. Benim beğendiğim bir filmi siz beğenmeyebilirsiniz gibi düşünün.

Öncelikle film incelemesi yapılırken bu durumun aynı zaman ‘Film Önerileri’ olarak algılanacağını göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Yani bir kişi sizin analizinize göz gezdiriyorsa amacı bu filmi izlemekle / izlememek arasında bir karar verme durumudur. Hal böyle olunca bu analizleri doğru şekilde nesnel yapmaya çalışmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Film Bul üzerinden yola çıkarsak biz film incelemesi yaparken belli parametrelerle hareket ediyoruz. Bunlar;

  • Filmin Detay Bilgileri

Film süresi, yaş aralığı, kategorisi, yönetmen adı, senarist adı, oyuncu isimleri, müziklerinin kime ait olduğu, bütçesi ve gişe hasılatı gibi tüm bilgileri öncelikle takipçiye veriyoruz. Bu bilgilerin doğru olması açısından da bunu IMDB olarak hemen hemen tüm sinemaseverlerin bilgilerin doğruluğundan emin olduğu bir platformdan alıyoruz.

Bu bilgilerin doğru olması konusuna kesinlikle dikkat etmemiz gerekiyor, çünkü ardı sıra gelen parametreler bunlar üzerinden süre geliyor.

  • Filmin Fragmanı

Bildiğiniz üzere, her film halka açılacağı zaman bu filmi tanıtan ve kişilere film hakkında spoiler vermeden filmden karelerle hazırlanmış videolardan bahsediyoruz. Bu durumu ayrı bir başlıkta açtım. Sebebi ise günümüzde Youtube üzerinden çok fazla paylaşımda bulunulduğu için, kişiler filmi kullanarak fragman adı altında başka başka şeyler paylaşabilmektedirler. Bu yüzden doğru fragmanı yayınlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca teaser ve trailer olarak ayrılan konuya dikkat etmekte fayda var. Özellikle yeni nesil sinemacılıkta, teaser gibi filmden ufak karelerle izleyicinin dikkatini çekmeye çalışan yapımcılar, fragmanı ayrıca paylaşmaktadırlar. Biz incelemelerimizi yaparken, trailer kullanmayı tercih ediyoruz. Bunun amacı ise filmle ilgili en doğru tanıtım bu olduğundan dolayıdır.

  • Filmin Konusu

Filmin tamamen herkes tarafından kabul edilmiş ve senaryoya uyarlanmış ana hikayesini anlatmak gerekiyor. Bu bölümde kişisel düşünceler devreye girerse, bu durum filmin konusu olmaktan çıkar ve sizin düşünceniz olmaya başlar. Bu şekilde de kullanıcıyı yanlış bilgilendirmiş olursunuz.

  • Editörün Düşüncesi

İşte bu bölümde ise tamamen özgün şekilde, izlemiş olduğunuz filmle ilgili ana düşüncelerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Yönetmenden, oyunculardan, senaryodan, müziklerden filmi bir bütün yapan her elementten bahsetmeniz gerekecektir. Yada bu elementlerin oluşturduğu sinerjiden bahsedeceksiniz. Film analizi kısmı bu durumda devreye girmiş olur ve kullanıcılar bunu merak ederek size başvururlar.

Tabi ki diğer durumlarda önemlidir, ama kullanıcıyı filme yönlendirecek olan ana etken bu başlıktır. Bu yüzden yönetmenin filmdeki etkisinden tutunda, oyuncunun filme ve filmin senaryosuna kattıklarına kadar her şeyi düşünerek bu bölümü hazırlamak en doğru karar olacaktır.

  • Puanlama

IMDB gibi birçok platform, izleyicilerde tek bir uyarıyı devreye soktu; filme verilmiş puanı. Sizde farkındasınızdır bu durumun. Her kes IMDB puanı kaç diye sorar. Ve 10 üzerinden hesaplanıyor olan bu puana göre filmle ilgili olumlu/olumsuz fikir sahibi olurlar. Sizde kendinize ait filme 10 üzerinden vermiş olduğunuz puanı belirterek kullanıcıya bu konuda fikir vermiş olacaksınız.

Sonuç olarak, yukarıdaki tüm durumlar ele alındığında, film analizi nasıl yapılır? Sorusuna cevap verebildiğimizi düşünüyorum. Kısaca özet geçmek gerekirse, filmin gerçek bilgileriyle, sizin düşüncenizin harmanlanarak, kullanıcıya filmle ilgili düşüncenizi belirtmeniz diyebiliriz. Örnek olması açısından sitemizden bir film analizi: Asabiyim Ben

Aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilir, içerik stüdyosundan ilk incelemenizi yapabilirsiniz…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :