Hit enter after type your search item
img
Home / Dram / Film Önerileri – Baba Serisi

Film Önerileri – Baba Serisi

Film serilerini önermeye devam ediyoruz. Bugünkü önerimiz: Baba Serisi. The Godfather olarak daha çok bilinen “Baba” filmleri bir döneme gerçekten damgasını vurdu. Halen eşsiz bir şekilde tüm en iyi filmler listelerinde ilk sıralarda yer alan film serisi ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Baba Serisi

Dönemine göre ciddi bütçelerle beyaz perdeye aktarılmış film, çok fazla beğenildiği için, yine döneminin en ciddi hasılatlarından birine sahip. Baba serisi 1972 – 1974 ve 1990 yıllarında üç film olarak çekildi.

Toplam Bütçe: 73 Milyon Dolar

Toplam Hasılat: 430.922.819$

Yukarıdaki rakamlara da baktığınız filmin başarısıyla ilgili tereddüt edeceğinizi sanmıyorum.

Serinin üç filminde de öne çıkan bir diğer konu Al Pacino gibi müthiş bir karakterin başrol olarak filmlerde yer almasıydı. Al Pacino’ya ek olarak, Marlon Brando, James Caan, Robert Duvall gibi oyuncularda filmlerde rol alan öne çıkan oyuncular arasında.

Serinin her bir bölümü ile ilgili bilgileri de aşağıda bulabileceksiniz. Başka film önerileri için sitemizi takip edebilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Ekstra: En İyi Vurdulu Kırdılı Filmler

Baba 1 Film Önerisi – IMDB(9.2)

The Godfather, filmlerin efsanesi olan muhteşem bir başyapıt. Baba filmi 1940 ve 1950’li yılların Amerika’sında geçmektedir. Orada bulunan bir İtalyan mafya ailesinin yıllar boyu konuşulacak, destanlar içeren hikayesini konu alıyor. Bu mafyanın lideri olan don Corleone, kızı Connie’nin düğününü gerçekleşir. Daha önceden görüşmeyi kestiği ailenin en küçük oğlu olan Michael’da düğüne gelir. Michael bir savaş gazisidir ve bu düğün sayesinde babasıyla barışır.

Bir suikast girişimi ile karşı karşıya galan Don Corleone daha fazla bu işi yürütmek istemez ve görevi Michael ile ağabeyi olan Sonny’e devreder. Don Corleone ve ailesi bilinen tüm yöntemleri ve moda olmuş olan ne varsa her şeyi değiştirerek mafyalığa yeni bir anlam yükler. Danışmanları Tom Hagen vasıtasıyla diğer tüm ailelere savaş açılır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Mario Puzo’nun kitabından uyarlanan ve yönetmen koltuğuna oturan Francis Ford Coppola ile harika bir yapıt ortaya çıkar. Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede en fazla izlenen ve satılan film olarak hala rekoru elinde bulunduruyor.

Baba 2 Film Önerisi – IMDB(9.0)

The Godfather 2 filmi 1972 yapımı olan ilk filmin devamı niteliğinde çekilmiştir. Mario Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola, bu filmde de yine yaratıcılıklarını konuşturup harika bir film ortaya çıkarttılar. İlk filmin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra gösterime girdi. Al Pacino ve Marlon Brando ile mafyalık, insanların gözünde bambaşka bir şekle büründü. İkinci filmde olmayan Marlon Brando’nun boşluğu Robert de Niro ile fazlasıyla dolmuştu.

Al Pacino, Robert de Niro, Robert Duvall gibi efsane isimlerin yan yana olmaları filmi zaten efsaneleştiriyor. Amerika’da gösterime girdiğinde Türkiye’de henüz sinemalara gelmemişti. IMDB puanı olaran 9.1 almak gerçekten büyük bir başarıdır. İlk filminde de buna yakın olarak 9.2 puan almıştı. Yaklaşık 3,5 saat süren film bu alanda da rekoru elinde bulunduruyor.

Baba 2 filminde bu kez olayların öncesine, bu büyük mafya imparatorluğunun nasıl kurulduğunu izliyoruz. Vito Corleone Amerika’ya yeni gelmiştir ve 1917 yılında yere mafya liderlerinden birisini yok eder. Bu ona büyük bir popülarite kazandırır, herkes saygı gösterir. Bu filmde herkese korku salan Vito’nun yükselişini izleyeceğiz.

Baba 3 Film Önerisi – IMDB(7.6)

Efsaneleşen Baba filmin devam serisinden olan üçüncü filmi Baba 3 filmi 1991 yılında vizyona çıktı. Önceki filmle arasında 16 yıl gibi uzun bir ara bırakıldıktan sonra yine efsane bir şekilde sevenlerinin karşısına çıktı. Vizyon tarihi alında 1990 yılı ancak ülkemizde o dönemlerde biraz geç yayınlanıyordu.

Sinema tarihine damga vurmuş ve rekorları alt üst etmiş film serisi olan Baba filmi, üçüncüsüyle yine muhteşem bir hikayeyi konu ediniyor. Bu kez nispeten önceki filmlere göre daha kısa bir izleme süresi belirlenmiş olsa da 162 dakika boyunca eşsiz sahnelere eşlik edeceksiniz. Jenerasyonun değişmesinden mi yoksa arayı çok uzun tuttukların mıdır bilinmez IMDB puanı önceki filmlerde 9.2 puan iken bu filmde 7.2 puana düşmüştür.

Yönetmen koltuğunda oturan Francis Ford Coppola bu kez de yerini kimseye kaptırmadı. Senaristliğinde de bir değişiklik olmazken, başrollerde yeni usta oyuncular ilave olmuş. Al Pacino ile birlikte Diane Keaton ve Andy Garcia bu filmin başrolü olarak belirlenmiş. Michael Corleone bu filmde 60 yaşına gelmiş hali ile bulunurken, artık bir varis bulması gerektiğini düşünüyordu.

Michael her zaman dostlarını kendine yakın tutarken, düşmanlarını ise onlardan da yakın tutması gerektiğini bilecek deneyime ve birikime sahipti. Ailesini korumak için her şeyi yapmış ve yapmaktaydı. Yaşı oldukça ilerleyen Michael artık daha fazla yer altı dünyasıyla ve pislik olarak gördüğü o çetelerle uğraşmak istemiyordu. Michale bir varis bulmuştur ama işler planladığı gibi gitmez.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :