img
Home / Biyografi / General Patton (1970)

General Patton (1970)

/
150 Views

General Patton

Orjinal Adı: Patton

General Patton IMDB Puanı: 7.9/10

Yapım Yılı: 1970

Filmin Süresi: 2 Saat 52 Dakika – 172 Dakika

Gösterim Tarihi: 4 Şubat 1970

Bütçe: 12.000.000$

Hasılat: 61.749.765$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Franklin J. Schaffner

Senarist: Francis Ford CoppolaEdmund H. NorthLadislas FaragoOmar N. Bradley

Müzikler: John Philip Sousa

Oyuncular: George C. ScottKarl MaldenMichael BatesEdward BinnsMorgan PaullStephen YoungKarl Michael Vogler

Filmin Konusu

II. Dünya Savaşı sırasında savaşın en ilginç komutanlarından biri olarak görülen Tankçı General George S. Patton (George C. Scott) ve Çöl Tilkisi lakabı ile nam yapmış ünlü Alman Mareşali Rommel (Karl Michael Vogler) karşı karşıyadır.

Patton çok yetenekli ve savaş tarihini çok iyi bilen bir tankçıdır. Patton Rommel’in yazdığı kitapları da okumuş ve Rommel’i kendi taktikleriyle avlayıp Kuzey Afrika’dan sürer. Patton bu başarısından dolayı korgeneral olarak Sicilya’ya gönderilecektir.

Patton Rommel’dan sonra Sicilya’da İngiliz Mareşali olan Montgomery (Michael Bates) ile karşı karşıya kalır. Patton küfürbaz ve bencil bir askerdir, üstelik zaman zaman üstlerinin emirlerine kulak asmadığı da olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hastaneye kontrole gönderilecektir.

Hastanede bir askeri korkaklıkla suçlayan Patton, askeri döver ve hakaretler yağdırır. Bu davranışlar Patton’un askeri kariyerini tehlikeye atacaktır.

Editörün Düşüncesi

General Patton ölmeden önce izlemeniz gereken bin bir film arasında yerini almayı başarmış oldukça başarılı bir savaş – biyografi filmidir.

Çok eskiye gittik fakat 1970 yılında yapılmış bu filmin izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. Filmin süresi çok uzun ve fazlasıyla diyalog var bu belki izleyiciyi sıkabilir zaman zaman fakat film yinede kendini izlettirmeyi başarmış.

Senaryosu bakımından gayet başarılı bir yapım olmuş ve oyunculuklar eski bir film olmasına rağmen son derece ustalıkla oynanmış.

General Patton savaş bağımlısı bir askerdir ve çok katı  kurallara sahiptir. Film General Patton’ın hayatını ele almış ve çok güzel bir dille izleyiciye aktarılmış.

Belki biraz daha az diyalog yapılarak süre kısaltılmış olsaydı filmdeki zaman zaman sıkan sahnelerde ortadan kaldırılmış olurdu. Sıkan sahne dediğime de bakmayın gayet başarılı izlemenizi şiddetle tavsiye edebileceğim yapımlardan biridir. Sadece bir tık daha kısa olabilirmiş o kadar. Onun dışında General Patton tam bir başyapıt.

Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :