img
Home / Aksiyon / Gladyatör (2000)

Gladyatör (2000)

/
180 Views

Gladyatör (2000)

Orjinal Adı: Gladiator

Gladyatör IMDB Puanı: 8.5/10

Yapım Yılı: 2000

Filmin Süresi: 2 Saat 35 Dakika – 155 Dakika

Gösterim Tarihi: 1 Mayıs 2000

Bütçe: 103.000.000$

Hasılat: 460.583.960$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Ridley Scott

Senarist: David FranzoniJohn LoganWilliam Nicholson

Müzikler: Hans Zimmer

Oyuncular: Russell CroweJoaquin PhoenixConnie NielsenOliver ReedRichard HarrisDerek JacobiDjimon Hounsou

Filmin Konusu

General Maximus( Russell Crowe ), Roma İmparatorluğu’nun en parlak döneminde orduları komuta eden eşsiz bir komutandı. Dönemin Roma imrapatoru Marcus Aurelius( Richard Harris ) ölüme çok yakın olduğunun farkındadır. Ve oğlu Commodus’un( Joaquin Phoenix ) veliaht olarak kurduğu büyük imparatorluğa sahip çıkamayacağına inanır. Bu yüzden veliaht olarak General Maximus’u seçmeyi düşünmektedir.

Ancak Commodus bu haberi alır almaz, delirir ve bir çıkar yol öğrenir. Önce babasını katleden Commodus, en büyük rakibi olan General Maximus’u ve ailesini öldürmek için askerlerine emir verir.

Bu kötü olaylardan sonra General Maximus kendini esir pazarında bulur. Ve Maximus, ailesini ve baba gibi gördüğü imparator Aurelius’u katleden Commodus’u öldürmeye yemin eder. Kendisine sadık binlerce Roma’lıyı bir araya getirerek Commodus’la karşı karşıya gelir…

Editörün Düşüncesi

Russell Crowe’un efsane oyunculuğuyla başlamak istiyorum. Gerçekten Gladyatör filmini, film önerileri listemizde sunmamızın en büyük etkenlerinden biri muhteşem oyunculuğu olmuş.

Hans Zimmer’ın mükemmel müzikleri filmi başka bir boyuta taşımış.

Senaryoya gelecek olursak herhangi bir boşluk bulamayacağınız nadir senaryolardan olabilir. Gerçekten üst düzey bir hikaye olmuş. Yönetmen ve kalan ekipte bu üst düzey senaryoyu çok iyi ele almışlar ve ortaya mükemmel bir yapım çıkmış.

Yıllardır çekilen onca tarihi filme rağmen halen adından çokça bahsettiren Gladyatör filmini film önerileri listemizde izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Savaş sahneleri, döneme göre son derece efsanevi görsel efektler olmuş. Görsel efekt kaliteleri halen o düzeye çıkarılmış değil.

Dram konusuna da değinecek olursam gerçekten filmi defalarca izleyip bunların bir kısmında ağladığımı halen hatırlıyorum.

Tüm bunlar bir araya gelince Gladyatör filmini mutlaka izlemeniz gerekiyor.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :