img
Home / Dram / Gönül Yarası (2005)

Gönül Yarası (2005)

/
303 Views

Gönül Yarası

Orjinal Adı: Gönül Yarası

Gönül Yarası IMDB Puanı: 7.8/10

Yapım Yılı: 2005

Filmin Süresi: 2 Saat 22 Dakika – 142 Dakika

Gösterim Tarihi: 7 Ocak 2005

Bütçe: Bulunamadı

Hasılat: 4.292.734$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Yavuz Turgul

Senarist: Yavuz Turgul

Müzikler: Tamer Çıray

Oyuncular: Şener ŞenMeltem CumbulTimuçin EsenGüven KıraçSümer TimaçErdal Tosun

Filmin Konusu

İdealist öğretmen Nazım (Şener Şen) Anadolu’daki öğretmenli görevini bitirmiş ve İstanbul’a dönüp hayatının geri kalanını İstanbul’da sürdürmeye karar vermiştir. Öğretmen Nazım için seneler sonra İstanbul’da yaşamaya alışmak kolay olmayacaktır.

Nazım emekli maaşını beklemektedir ve maaşını beklerken boş durmak yerine  arkadaşı Takoz Atakan (Sümer Tilmaç)’ın taksisinde taksicilik yapmaya karar verir.

Bir gün Nazım’ın taksisine pavyonda çalışan Dünya (Meltem Cumbul) adında genç bir kadın biner. Nazım, Dünya’yı her gün işe getirip götürmeye başlar.

Dünya’nın başı eski kocası olan Halil (Timuçin Esen) ile beladadır. Halil bir gün Dünya’nın çalıştığı pavyonu basacaktır ve Nazım bu durumu fark ederek Dünya’ya ve onun küçük kızına sahip çıkacaktır.

Nazım’ın ve Dünya’nın bu olaydan sonra hayatlarında bir takım değişiklikler boy gösterecektir.

Editörün Düşüncesi

Duygularınıza hakim olamayacağınız Türk Sinemasının gururu olmayı başarmış filmlerden biri olan Gönül Yarası gerçekten izlemeye değer her şeyin dört dörtlük olduğu tam bir başyapıt.

Başrol oyunculuğunu Şener Şen ve Meltem Cumbul gibi usta isimlerin üstlendiği bu film gönüllerde taht kurmayı başarmış. Öncelikle senaryo sıradan gibi gelse de izledikten sonra fikirlerinizi değişeceğinden eminim.

Şener Şen gibi bir ustanın, başrol oynaması zaten filmi izlemek için yeterli bir sebeptir diye düşünüyorum. Usta isim rolünü yaşayarak üstesinden gelmiş. Türk Sinemasında oyunculuğunu sorgulanmayacak isimlerin en başında geliyor demek yanlış olmaz sanırım.

Şener Şen’in yanı sıra Meltem Cumbul’da rolünün üstesinden başarıyla gelmiş ve filmde bulunan Timuçin Esen, Güven Kıraç,Erdal Tosun, Sümer Tilmaç gibi isimlerde senaryoyu doldurmayı başaran isimler olmuştur.

İzlemeyen kaldıysa Gönül Yarası adlı başyapıtı buraya bırakıyorum ve şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Sinemamızın bu tarz filmlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve böyle başarıya ulaşmış filmlerin sinemamızı yukarılara taşıyacağından eminim.

Filmde emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :