img
Home / Aksiyon / Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

/
150 Views

Iwo Jima'dan Mektuplar

Orjinal Adı: Letters from Iwo Jima

Iwo Jima’dan Mektuplar IMDB Puanı: 7.9/10

Yapım Yılı: 2006

Filmin Süresi: 2 Saat 21 Dakika – 141 Dakika

Gösterim Tarihi: 15 Kasım 2006

Bütçe: 19.000.000$

Hasılat: 68.673.228$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Clint Eastwood

Senarist: Irıs YamashitaPaul HaggisTadamichi KuribayashiTsuyoko Yoshido

Müzikler: Kyle Eastwood

Oyuncular: Ken WatanabeKazunari NinomiyaTsuyoshi IharaRyo KaseShido Nakamura

Filmin Konusu

ABD ve Japon orduları Iwo Jima’da karşı karşıya gelmişlerdir. Iwo Jima’dan çok sayıda mektup çıkarılmış ve bu mektuplar Japon Generalin kağıda aktarılmış hali denilebilir.

Japon askerler Iwo Jima’ya gönderildiklerinde, geri dönemeyeceklerinin farkındalardı. Tek dileği kızını görmek olan Saigo (Kazunari Ninomiya), dünyaca ünlü olimpiyat şampiyonu Baron Nishi (Tsuyoshi Ihara), Teğmen Ito (Shidou Nakamura) ve eski bir askeri polis olan Shimizu (Ryo Kase) bu askerlerden bazılarıydı.

Bu askerlerin başında ise Tuğgeneral Tadamichi Kuriyabashi (Ken Watanabe) vardır. Savunmak için ellerinde çok az şey vardı ve çabucak alınmış bir yenilgi olarak görüyordu herkes. Fakat Tuğgeneral kendine özgü taktikleri ile bu savaşı yaklaşık 40 gün süren bir mücadeleye dönüştürmüştür.

Iwo Jima’da 20.000 kadar asker kahramanca can verdiler ve onlardan geriye evlerine ulaştırabildikleri mektuplar kaldı.

Editörün Düşüncesi

Iwo Jima’dan Mektuplar filmi Atalarımızın Bayraklarının ardından beyaz perdeye aktarılmış benim çok başarılı bulduğum bir filmdir.

Atamızın Bayrakları adlı filmde Amerikan cephesi tarafından ele alınan film bu kez Japonların cephesinden ele alınmış.

Filmdeki savaş duygusu izleyiciye geçmiş ve Japon askerlerinin ve başlarındaki komutanlarının ne denli zor zamanlar geçirdiği çok doğru bir dil ile aktarılmış.

Kesinlikle zaman ayırmanızı tavsiye ediyorum. Film son derece sürükleyici ve akıcı seyrediyor. Oyunculuklar ve çekimler oldukça başarılı olmuş. Senaryo yönünden yalın bir dil ile neredeyse eksiksiz bir şekilde kurgulanmış.

Askerlerin psikolojini doğru bir şekilde ele almış muazzam bir başyapıt. Filmin süresi gayet yerinde bir abartı yapılmamış zaten bence bundan daha kısası olmazdı.

Türünün en iyilerinden diyebileceğim Iwo Jima’dan Mektuplar adlı eseri izlemeyen kaldıysa vakit kaybetmeden zaman ayırıp izlemelerini öneriyorum. Emeği geçen herkesin emeğine sağlık. Çok başarılı bulduğum yapımlardan biride Iwo Jima’dan Mektuplar adlı eserdir.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :