img
Home / Dram / Kapıdaki Düşman (2001)

Kapıdaki Düşman (2001)

/
134 Views

Kapıdaki Düşman

Orjinal Adı: Enemy at the Gates

Kapıdaki Düşman IMDB Puanı: 7.6/10

Yapım Yılı: 2001

Filmin Süresi: 2 Saat 11 Dakika – 131 Dakika

Gösterim Tarihi: 7 Şubat 2001

Bütçe: 68.000.000$

Hasılat: 96.976.270$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Jean-Jacques Annaud

Senarist: Jean-Jacques Annaud – Alain Godard

Müzikler: The Red Army Choir

Oyuncular: Jude LawRachel WeiszJoseph FiennesEd HarrisBob Hoskins

Filmin Konusu

Starlingrad savaşı sırasında Rusların nam yapmış keskin nişancısı Vassili Zaitsev (Jude Law) üstün yetenekleri ile düşmanlarını bir bir ortadan kaldırmaktaydı.

Namından dolayı karşısına Nazilerin en iyi keskin nişancısı olan Binbaşı König (Ed Harris) çıkacaktır. İki usta keskin nişancı kendilerini bir anda bireysel düellonun içerisinde bulacaktır.

Vassili alçak gönüllü ve gösterişi sevmeyen, ama görevini layıkıyla yapmayı çok iyi bilen sıradan bir askerdir. Ancak Vassili bu yeteneği ile zaman içerisinde ulusal bir kahramana dönüşür.

Öte yandan König’de son derece usta bir nişancıdır. König’in görevi karşısındaki üst düzey nişancıyı ortadan kaldırmaktır.

İki usta isimde birbirini büyük bir sabırla izleyecek ve doğru zamanda diğerini ortadan kaldıracaktır. Bakalım bu zorlu sınavdan hangi taraf zaferle çıkacak?

Editörün Düşüncesi

Yine bir II.Dünya Savaşı konulu yapım. Kapıdaki Düşman için şunu söyleyebilirim ki bu kadar iyi olacağını beklemiyordum. İzledikten sonra ön yargılı davrandığımı düşündürdü bana. Açıkçası böyle yüksek beklenti ile izlemediğim filmlerden böyle güzel sonuçlar çıkınca hoşuma gitmiyor değil.

Yönetmen Jean-Jacques Annaud çok iyi bir iş çıkarmış. Bu film gerçekten izlenmeye değer tam bir başyapıt. Oyunculuklar bence kusursuz oynanmış. Her iki nişancı rolünü, rollerine yakışan isimler taşımış.

Kapıdaki Düşman senaryosu ve güçlü oyunculuklarıyla  beni içine almayı başardı. Etkileyici bir çok savaş sahnesi var. Annaud filmi yaşatmayı bilmiş. Bunu da seyirciye aktarabilmiş.

Beni en çok yakalayan nokta iki usta nişancının birbirlerini büyük bir sabırla kovalamaları oldu. Nefes kesen bir kovalamaca. Kesinlikle sıkmıyor ve kendisini izlettirmeyi başarıyor.

Yaşı uygun olmayan çocukların izlemesine izin vermeyiniz. Çocuklar üzerinde olumsuz davranışlara yol açabilir.

Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :