img
Home / En İyi Filmler Listesi / Kara Mizah Film Önerileri

Kara Mizah Film Önerileri

”İzahı olmayan şeyin mizahı olur.” İşte bu cümleyle kara mizah, kısa ve öz en net biçimde anlatılabilir. Trajikomik olaylardan yola çıkan konularıyla izleyiciyi gülmekle ağlamak arasında bırakan bir türdür kara mizah. Güldürürken düşündürür, düşündürürken de güldürür. Kara mizah komedi, hiciv, parodi ve ironiden oluşan özel bir mizah türüdür. Aynı zamanda incelik isteyen bu mizah türü, saygısızlık ve mizah arasındaki o ince çizgide durur. Ölüm, cinayet, savaş, din, akıl hastalığı gibi ciddi konuları mizahi bir anlayışla ele alan kara mizah, çoğu zaman saygısızlık ve umursamazlıkla suçlanır. Fakat aslında göz ardı edilen toplumun kanayan yaralarına güldürücü öğelerle dikkat çekebilen kara mizah film önerileri izah edilemeyenleri mizaha çevirmekle en büyük tepkiyi vermektedir.

Diğer Film Önerileri Listelerimiz;

Mutlaka İzlemeniz Gereken Rus Film Önerileri

İhanet Konulu Film Önerileri

Netflix En İyi Film Önerileri! Tam Tamına 64 Tane Netflix Film Önerisi

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmi Hangisi?

En İyi 10 Hint Film Önerileri

Sonuna Kadar Aksiyonun Bitmediği En İyi Vurdulu Kırdılı Filmler

 

The Truman Show – Truman Show Film Önerileri

Truman Burbank, gerçekliğine sadece kendisinin inandığı ve geri kalan herkesin ise bir düzmece olduğunu bildiği bir hayat yaşamaktadır. Bir adada yaşadığı hayatında işi, karısı ve evi bile vardır. Truman Burbank, bu yalancı gerçeklikle tam 30 yıldır yaşamaktadır ve hayatı 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyaya yayınlanır. Truman bir gün öldü sandığı babasını yolda yürüyen figüranlar arasında görür ve işte o zaman asıl gerçeklerle yüzleşir. Her şeyin sahte olduğunun farkına varan Truman Burbank bu saatten sonra dizinin yönetmenine direnir ve gerçek dünyaya ulaşır. Dünya çapında ses getiren bu kara komedi eseri yapay dünya ve yaşadığımızı sandığımız hayatlarımız üzerine büyük bir eleştiri niteliğindedir.

Kara Mizah Film Önerileri – Fargo

Fargo Film Önerileri

Jerry Lundegaard, borçları olan bir sahtekardır. Borçlarını ödemek için büyük meblağlara ihtiyaç duyan bu sahtekar adamın aklına hiç de planladığı gibi gitmeyecek bir plan gelmiştir. Jerry Lundegaard’ın karısının babası çok zengindir fakat Jerry bu adamın kendisine yardım etmeyeceğine neredeyse emindir. Jerry karısını kaçıracak ve kayınpederinden fidye isteyecektir bunun için iki adam kiralar. Jerry’nin aklına gelen bu plan ise kendisine o an çok parlak bir fikirmiş gibi gelse de başına açılan işlerle hiç de iyi bir fikir olmadığını anlaması uzun sürmez. Coen kardeşlere büyük bir ün kazandıran dünyaca ünlü kara mizah filmleri arasında yerini alan bu film, orijinal senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında Oscar ödülüne sahiptir.

American Beauty – Amerikan Güzeli

Lester Burnham, orta yaş bunalımına girmiştir ve bunun da etkisiyle çevresindeki kimse tarafından sevilmediğini düşünmektedir. Ona göre, kızı Jane onu küçük görmektedir ve karısı Carolyn de kendisinden nefret etmektedir hatta patronu da tüm işlerini baltalamaktadır. Lester Burnham hayatında değişiklikler yapma kararı alır ve alacağı bu kararların ona çok iyi geleceğini düşünmektedir. Aldığı kararlar sonucunda bambaşka bir insan olan Lester, kızı ve karısını gitgide daha da sinirlendirir. Film Amerikan aile kültürünün yozlaşmasına, aile içi iletişimsizliğe ayna tutarak eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşır. Kara mizah türünün başarılı filmlerinden olan Amerikan Güzeli beş dalda Oscar ödüllüdür.

Burn After Reading – Aramızda Casus Var

Emekli ajan Ozzie Cox alkolik olduğu gerekçesiyle CIA”deki işinden kovulur. İşinden kovulduğu için intikam almak isteyen Cox, CIA ile ilgili gizli bilgileri bir CD’ye kaydeder. Cox’un boşanmak üzere olduğu eşi Katie gizli ve önemli bilgilerin yer aldığı bu CD’yi çalar ve gittiği bir spor salonunda unutur. Salonda çalışan Chad ve yönetici olan Linda, Chad’in CD’yi tesadüfi bir şekilde bulmasından sonra Cox’a şantaj yapmaya başlar. Olaylara Katie’nin birlikte olduğu federal ajan Harry’nin de girmesiyle işler çığırından çıkar.

Film Önerileri: Grosse Pointe Blank – Romantik Katil

Döneminin ses getiren filmlerinden olan kara mizah dalındaki Romantik Katil filminin konusu kısaca şöyledir. Martin Blank hayatını kiralık katil olarak sürdürmektedir. Aldığı son iş neticesinde kendisini doğup büyüdüğü kasaba da bulur. Kasaba da karşısına çıkan eski aşkı, katıldığı geleneksel lise mezuniyeti ve karşısına çıkan her şey ona yaptığı işi ve hayatını sorgulatır.

Kara Mizah Film Önerileri: O Brother, Where Art Thou? – Nerdesin Be Birader?

Everest Ulysses McGill hapishaneden kaçmayı kafasına koymuş azılı bir suçludur. Hikâye 1930’larda geçmektedir. İki mahkûmu daha kendine inandırarak hapishaneye girmeden önce gömdüğünü iddia ettiği hazineyi bulmaya ikna eder ve prangalarla birbirine bağlı üç mahkûm hapishaneden kaçarlar. Fakat peşlerine bir kanun adamının düşmesi uzun sürmez.

Hot Fuzz – Sıkı Aynasızlar

Film Önerileri: Sıkı Aynasızlar - Hot Fuzz (2007) İzle

Kara komedi ürünü olan bir diğer film önerisi ise Sıkı Aynasızlar. Nicholas Angel işinde çok iyi bir Londra polisidir. Pek suç işlenmeyen bir bölge olan Sandford kasabasına atanır. Nicholas Angel ve Danny Butterman bu kasabada ortak iş yapacaktır. İşler başta gayet sakin gitse de iki kişinin başının kesilmiş bulunmasıyla işler değişir. Giderek daha fazla insanın ölmeye başladığı kasabada Angel ve Butterman gerçeğin peşine düşerler.

Türk Kara Mizah Film Önerileri – Vavien

Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan, abisiyle birlikte elektrikçilik işi yapan hayatından oldukça memnuniyetsiz olan Celal’i hayata bağlayan tek şey Samsun’da bir pavyonda çalışan Sibel Ceylan’dır. Öte yandan bir borç batağında olan Celal karısı Sevilay’ın babasından gelen paraları kendisinden sakladığını bilmektedir ve bu parayı aklına koymuştur. Bu paraya güvenerek planlar yapan Celal’i sürprizler beklemektedir. Ünlü Türk kara mizah filmleri arasında olan Vavien son dönem Türkiye sinemasının en kayda değer yapıtlarındandır.

Türk Kara Mizah Film Önerileri – Arabesk

Ağa kızı olan Müjde ve fakir Şener’in aşklarını ve onları ayırmak isteyen Kaya’nın kötülüklerinin anlatıldığı bu film bir arabesk kültür eleştirisi niteliğindedir. Senaryosunu Gani Müjde’nin ele aldığı film Ertem Eğilmez’in yönettiği son filmdir.

Film Önerileri: Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?

Karagöz ve Hacivat inşaatta çalışan iki işçidir. Fakat onları diğer işçilerden ayıran özellikleri doğal yetenekleriyle çevrelerinde ki insanları güldürebilmeleridir. Bu yetenekleri kısa sürede fark edilen ikilinin ünü yayılır ve çeşitli toplantı ve eğlencelere davet edilirler. Bu şöhretse onların sonunu hazırlamaktadır. Yaşadıkları dönemde yaşanan toplumsal sorunlar gereği kara mizah yapan Hacivat ve Karagöz her kesimden düşmana sahip olurlar. Bu düşmanlar onların hicivli konuşmalarından rahatsız olurlar ve ikili hazin sonlarıyla artık kimseyi eğlendiremez.

Film Önerileri: Four Lions – Dört Aslan

İngiltere’de yaşayan ve amaçları büyük ses getirecek bir eylem yapmak olan cihad aşkıyla yanıp tutuşan bir grubun işlerinin ters gitmesiyle asıl amaçlarını sorgulamasını sağlayan trajikomik bir konuya sahip olan film Christopher Morris’in ilk uzun metrajlı filmidir.

Film Önerileri: Amerikan Sapığı – American Psycho

Film Öneriileri: Amerikan Sapığı (2000)

Patrick Bateman dışarıdan bakıldığında normal görünen genç ve iyi görünümlü bir adamdır. Fakat bu normal görünümünün altında yatan gerçek ise öldürdüğü kadınların vücutlarından aldığı parçaları evinde saklamasıdır. Bu gerçeklikle toplumun ihtiraslı tutumuna ayna tutan film dünyaca ünlü kara mizah filmleri arasındadır.

Kara Mizah Film Önerileri: Thank You for Smoking – Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

Nick Naylor, büyük bir sigara şirketinin sözcüsüdür ve görevi sigara üreticisi ve tüketicilerinin haklarını savunmaktır. Sigaranın insanlara verdiği bütün kanıtlanmış zararlara rağmen sıkı bir savunucu olan Nick’in karşısına sağlık örgütleri ve senatör gibi büyük engeller çıkar ve işi hiç kolay değildir. Sigaranın bu kötü imajını düzeltmeyi amaçlayan Nick Naylor’ı, oğlunun kendisine olan bakış açısı değişmeye başlayana kadar hiçbir engel savunduğu fikirden vazgeçiremez.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :