img
Home / Dram / Kış Uykusu (2014)

Kış Uykusu (2014)

/
228 Views

kış uykusu

Orjinal Adı: Kış Uykusu

Kış Uykusu IMDB Puanı: 8.2/10

Yapım Yılı: 2014

Filmin Süresi: 3 Saat 16 Dakika – 196 Dakika

Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Bütçe: 4.018.705$

Yaş Sınırı: Genel İzleyici

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senarist: Ebru Ceylan – Nuri Bilge Ceylan – Anton Chekhov

Oyuncular: Haluk BilginerMalisa SözenDemet AkbağAyberk PekcanNejat İşlerMehmet Ali NuroğluNadir SarıbacakTamer LeventSerhat Kılıç

Filmin Konusu

Aydın (Haluk Bilginer) emekliye ayrılmış bir tiyatro oyuncusudur. Kapadokya’da baba yadigarı bir oteli işletmek için geriye döner.

Aydın otele döndüğü günden sonra hep yapmak istediği fakat bir türlü fırsatını bulamadığı tiyatro tarihi kitabı ve gazeteye köşe yazılarını nasıl yazacağını düşünür.

Bu zaman içerisinde hayatında sadece iki kadın vardır. Kendisine oldukça soğuk olan genç karısı Nihal (Melisa Sözen) ve eşinden boşandıktan sonra yanına gelen kız kardeşi Necla (Demet Akbağ), Aydının hayatında bu iki kadından başka kadın yoktur.

Bulunduğu bölgede kış etkisini fazlasıyla gösterir ve şiddetle artan bir kar yağışı görülür. Bu Aydın’ın sinirlerini bozacaktır ve uzaklara gitmeyi düşündürecektir.

Editörün Düşüncesi

Nuri Bilge Ceylan, Türk Sinema tarihinin Cannes Tescilli ve bolca ödüllü yönetmenidir. Cannes’da büyük ödül ve Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştür Kış Uykusu filmi. Filmin başrol oyuncuları hepimizin yakından tanıdığı usta oyuncu Haluk Bilginer yer almaktadır.

Film 196 dakikadır bu bazı kişilere biraz uzun gelebilir fakat oturup izleyince belki bir o kadar daha zaman ayırıp tekrar izleyeceksiniz.

Haluk Bilginer’in yanı sıra kadroda yer alan Melisa Sözen filmde Aydın’ın karısı rolündedir. Melisa Sözen dramatik oyunculuğu gerçekten layıkıyla yapmış ve ayakta alkışlanmayı hak etmiş bana kalırsa.

Filmi gerçekten anlayarak izlemek gerekiyor. Nuri Bilge Ceylan gerçekten ince eleyip sık dokumuş. Yaptığının karşılığı olarak bir çok ödül almıştır. Bu film için şunu söyleyebilirim ki, Türk Sinema tarihine damga gibi vuran ve Türk sinemasına kazandırılmış mükemmel bir başyapıt.

Oyunculuklar ayrı ayrı çok başarılı olmuş. Kış Uykusu sadece Türk sinemasında değil dış ülkelerde de büyük ilgi toplamıştır.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

3 Comments

  1. Bu filmi farklı br açıdan izlemek istedm. Ve gerçekten çok etkisinde kalmıştım. Haluk Bilginer gerçekten tüm övgüleri hakedn bir insan. Önerdiğin bu trde film var mı?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :