img
Home / Haberler / Kült Film Ne Demek?

Kült Film Ne Demek?

/
190 Views

Kült kelimesinin Latince kökenli ‘Cultus’ kelimesinden geldiği söylenmektedir. Ancak halen doğru düzgün oturtulmuş bir anlamı bulunmamaktadır. Latincede ki ‘Cultus’, ekip biçmek anlamına gelmektedir. Ancak kült film dediğimizde de başka başka anlamlar türemektedir. Peki kült film ne demek?

Kült Film Nedir?

Kült film, sergilendiği zamanlarda eleştirmenler tarafından olumsuz şekilde yargılanan, çok fazla ilgi görmeyen ancak zamanla yerini ve değerini yükselterek hatırı sayılır bir yere getirilen filmlere denir. Örnekler üzerinden gidersek bu durumu çok iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Mesela Matrix Serisi, ilk gösterime gireceği ve girdiği zamanlarda sivri dilli eleştirmenler tarafından çokça eleştirilen yapımların başında geliyordu. Ancak zaman ilerledikçe hem sinemadaki yeri ve pozisyonu farklılaştı, hemde günümüz üzerinden baktığınızda çok ciddi bir izleyici kitlesine sahiptir.

Farklı kategorilerdeki filmler bu konuda bir tık ileri çıkmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse, bilim kurgu filmleri kült film olma konusunda daha öncelikli sayılmaktadır. Sebebi ise, konu edindikleri konuların başlarda abartılı görünerek sonrasında aslında mümkünmüş kanısına kadar evrilmeleri olacaktır.

Veya korku kategorisini de düşünebiliriz. Paranormal Activity filmini ele alacak olursak, bildiğiniz üzere bu film serisi psikolojik bir tespitten yola çıkarak farklı türde bir korkuyu beyaz perdeye aktarmıştı. İlk filmden itibaren bu durumun saçma olduğunu ve kötü bir film olduğunu savunan daha büyük bir kitle olduğunu görmüştük. Ancak zaman ilerledikçe, film serisinin devamı gelmeye başladıkça, eleştirmenler çark etmeye başladılar ve konu edinen psikolojik korkunun doğru olduğu savunuldu. Hal böyle olunca izleyici kitlesi artmaya başladı ve Paranormal Activity kendini birden bire Kült Filmler arasında görmeye başladı.

Film Bul: Netflix Üzerinden İzleyebileceğiniz En İyi Filmler

Toparlamak gerekirse, Kült filmler genel olarak sonradan değeri kıymeti bilinen filmlere verilen addır diyebiliriz. Bu tarz filmler belli kategorilerde olmak üzere çoğunlukla sürekli türemeye devam ederler. Gösterim ve yayın tarihlerinin üzerinden en azından 10 yıl geçmesi gerekmektedir ki, filmin ve yöntemlerinin tamamının değişime uğramış olması gözle görülebilir olsun.

Sonuç olarak, kült filmler bir döneme imzalarını atamamış ancak, sonraları çok başarılı yapımlar olarak insanlara lanse edilmiş filmlerdir diyebiliriz. Kült film ne demek? sorusuna cevap verdiğimiz yazımızla ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :