Hit enter after type your search item
img
Home / Aksiyon / Matrix 1 – The Matrix (1999)

Matrix 1 – The Matrix (1999)

Film Önerileri: Matrix 1

Orjinal Adı: The Matrix – Matrix 1

Matrix 1 IMDB Puanı: 8.7/10

Yapım Yılı: 1999

Filmin Süresi: 2 Saat 16 Dakika – 136 Dakika

Gösterim Tarihi: 3 Eylül 1999

Bütçe: 63.000.000$

Hasılat: 465.343.787$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Lana WachowskiLilly Wachowski

Senarist: Lana Wachowski – Lilly Wachowski

Müzikler: Don Davis

Oyuncular: Keanu ReevesLaurence FishburneCarrie-Anne MossHugo WeavingGloria FosterJoe PantolianoMarcus ChongJulian ArahangaMatt DoranBelinda McClory

Film Konusu

Matrix 1 filmi, çıkışı ile birlikte adeta sinema sektörünü yerinden oynattı. Kullanılan teknikler, efektler ve sahneler ile sinemaya çağ atlatan filmler arasında yerini almayı başardı. Matrix filmin konusu Neo ile Morpheus’un mücadelesini anlatmaktadır. Thomas Anderson, çok başarılı bir yazılımcıdır ve Dünya’nın önde gelen bir firmasında çalışır. Geceleri ise hobi edindiği program kırmak ve Matrix’i araştırmaya ayırır.

Kendisine internet dünyasında Neo ismini vermiştir. Neo bir şekilde Morpheus ve Trinity ile tanışır. Dünya’nın aslında beyinlerin içinde oluşan bir simülasyon olduğundan bahsederler. Filmdeki sahneler ileri tarihte teknolojinin ilerlediği ve hatta yapay zekaların hızla arttığı bir dünyayı göstermektedir. İnsanlarla robotlar arasında çıkan savaşta, insanlar dünyaya güneş ışınlarının gelmemesi için gökyüzünü kimyasal bulutlarla kapatır.

Bu da makinaların enerji ihtiyaçlarını keser. Ancak bu hamle nedeniyle makinalar yeni enerji kaynakları ararken insan vücudunun bunun için uygun olduğunu fark ederler. İnsanları enerji üretime zorlarlar ve olası bir isyan durumunda zihinlerini meşgul eden bir program tasarlarlar. Böylece insanlar, matrix programı içinde habersiz bir şekilde sanal bir dünyada yaşarlar.

Editörün Düşüncesi

Wachowski kardeşlerin sessiz sedasız birden bir film çıkartarak dönemini domine ettiği efsane bir bilim kurgu filmi. Matrix filmi bilim kurgu dalında, dönemine göre de gerçekten çok başarılı bir yapım. Oyunculuklardan, senaryo ve görsellere kadar gerçekten çok başarılı bir iş çıkartılmış. Mutlaka izlemeniz gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

Abartılı sahneler dışında filmde herhangi bir kusur bulacağınıza inanmıyorum. Ancak,  bilim kurgu olarak bakarsanız çokta sorgulamak gerektiğini düşünmüyorum.

Benim Bu Filme Puanım: 9.0/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :