img
Home / Aksiyon / Midway (2019)

Midway (2019)

/
190 Views

Midway (2019)

Orjinal Adı: Midway

Midway IMDB Puanı: 6.9/10

Yapım Yılı: 2019

Filmin Süresi: 2 Saat 18 Dakika – 138 Dakika

Gösterim Tarihi: 24 Ekim 2019

Bütçe: 100.000.000$

Hasılat: 113.930.357$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Roland Emmerich

Senarist: Wes Tooke

Müzikler: Ana Maria Lombo

Oyuncular: Ed SkreinPatrick WilsonWoody Harrelson Luke EvansMandy MooreLuke KleintankDennis QuaidAaron EckhartKeean JohnsonNick JonasEtsushi ToyokawaTadanobu Asano

Filmin Konusu

7 Aralık 1941 sabahı Pearl Harbor saldırısı tarihte yer edinmiş saldırıların başında gelmektedir. Midway filmi de;

  • Bu saldırıyı,
  • Saldırının Amerika üzerindeki etkisini,
  • Amerika’nın bu saldırının ardından İkinci Dünya Savaşı’na nasıl katıldığını,
  • Amerikan askerlerinin saldırıdan nasıl etkilendiklerini
  • Japon İmparatorluğu’nun bu saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini,
  • Pearl Harbor saldırısının ardından Midway savaşını her yönüyle

Ele alıyor.

Editörün Düşüncesi

Roland Emmerich denince benim aklıma 2012 filmindeki abartılı ama efsane görsel efektler geliyor. Doğal olarak kendine bu konuda asla hakim olamayan Roland Emmerich bu özelliğini Midway filminde fazlasıyla kullanmış. Pearl Harbor filminin üzerinden 19 yıl geçmiş, bu filmi izlerken o geldi aklıma.

Tıpkı film önerileri listemizde efsane savaş filmleri denince akla gelenlerden biri olan Pearl Harbor gibi, Midway’de savaş sahnelerini fazlasıyla ön planda tutmuş. Zaten yönetmenin görsel zekasını daha önceden tatmış olan seyirciler için tam olarak nokta atışı olabilecek filmlerden biri.

Filmin geneli Pearl Harbor saldırısından sonra gerçekleşen Midway savaşını anlatıyor. Ancak yine de Pearl Harbor savaşıyla ilgili bilgilendirmekten de kaçmamış.

Senaryoya değinmeden geçemeyeceğim, tipik Amerikan savaş filmlerinden, Amerika’ya övgüden, tek taraflı bakmaktan uzaklaşmaya çalışması bile bence takdire şayan. Çünkü Amerikan filmlerinin geneli milliyetçilik gözüyle yapılarak, kesinlikle hatayı kendilerinde bulmayan bir yapıya sahipler. Bu ön yargımı bir nebze de olsa kırdı Midway!

Temposu fazlasıyla yüksek diyebilirim. Görüntü kalitesi, müzikler, kurgu ve efektler gerçekten hem dönemi yansıtmış hemde son derece başarılı olmuş. Ancak oyuncu seçiminde başkası olsa daha iyi olurdu dedirten yerler bulacağınızdan eminim. Bu yüzden puan kıracağım onun dışında, İkinci Dünya Savaşı Filmleri seviyorsanız, Midway tam size göre…

Son olarak kesinlikle beyaz perdede hak ettiği değeri bulamadığını düşünüyorum. Gerçi hala Box Office miktarları değişkenlik gösteriyor ancak, fazla bir değişiklik olacağından da emin değilim.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :