img
Home / Dizi Önerileri / Mini Dizi Önerileri – Unorthodox

Mini Dizi Önerileri – Unorthodox

/
189 Views

Netflix her geçen gün birbirinden farklı hikayelerle, birbirinden farklı hayatlara yolculuk yapma ve o hayatlara kısa süreliğine de olsa misafir olma fırsatı vermeye devam ediyor. Pek çok farklı ülkeden, pek çok farklı dillerdeki içerikleriyle bizi bambaşka kültürlerle tanıştırıyor. Bu sefer çıkardığı yolculuk ise oldukça buruk, belki tanıdık ve bir o kadar da umut verici. Unorthodox ile ilgili merak edilenler…

Hasidik Yahudiler Kimdir?

Unorthodox bizi Hasidik bir Yahudi topluluğuna götürüyor. Belki de daha önce hiç duymadığımız bir dil olan Yidiş diliyle tanıştırıyor. New York’ta yaşayan bu Ortodoks Yahudilerden kısaca bahsetmek gerekirse, birçoğu Almanya’da katledilen Yahudilerin akrabaları ve oradan göçmüşler. İsrail’e ve Siyonizm’e karşı daha farklı ve belki de pek çok açıdan daha geleneksel bir toplumlar. Örneğin bu toplumda kadınlar saçlarını kazıtıyor ve peruk takıyorlar çünkü erkeklerin bir kadının saçlarını görmesi günah kabul ediliyor. Erkekler ise peyot adı verilen uzun, bukleli favori bırakıyorlar. Kısacası Hasidik Yahudileri farklı bir beden inşasına sahip, adetlerine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk.

Yabancı dizi izlemeyi seviyorsanız 2019 Yılının En İyi Mini Dizileri listemizi inceleyebilirsiniz…

Unorthodox Ne Anlatıyor?

Unorthodox tam da bu toplumu ve ritüellerini anlatıyor. Esty annesi tarafından terkedilmiş ve daha çok babaannesi tarafından yetiştirilmiş genç bir kız olarak çıkıyor karşımıza. İçinde bulunduğu cemaate ve topluma aslında hiçbir zaman tam olarak ait hissedemiyor. Esty’nin sürekli sarhoş olan babası ve neredeyse hiç tanıyamadığı annesinin boşluğuysa onun için her şeyi daha da zorlaştırıyor. Esty aslında içindeki ait olamama hissini doğduğu aileye bağlıyor ve kendi kuracağı ailede mutlu olabileceğine inanıyor.

Henüz 18’li yaşlarındayken ailesi çöpçatanlarla görüşüyor ve Esty için uygun bir kısmet arıyorlar. Bulundukları Yahudi cemiyetinde evlilikler genellikle çok genç yaşlarda yapılıyor. Çünkü kaybettikleri milyonlarca Yahudilerin yerine doğurduklarını düşünüyorlar. Dolayısıyla doğum ve yeni bir bebek oldukça kutsal. Kadınların ise toplumdaki yegâne görevi olabildiğince fazla çocuk dünyaya getirmek olarak görülüyor. Toplulukta ne kadınlar ne de erkekler çok fazla eğitim almıyorlar. Kadınların kitap okuması yasakken, erkekler de yalnızca kutsal kitabı okumakla izinliler.

Bütün bunlar toplumu dış dünyaya olabildiğince kapalı hale getiriyor, öyle ki Yidiş dilinin hala yaşayabildiği nadir toplumlardan biri olduklarını söylemek mümkün. Çünkü İngilizce konuşmak hoş karşılanmıyor. Kısacası Esty New York’un içinde bambaşka bir dünyada yaşıyor. Ortodoks Yahudilerin kapalı dünyasında.

Esty en nihayetinde Yanky adında genç, saf, eğitimsiz ve aslında iyi yürekli biriyle evleniyor. Fakat aradığı mutluluğu evliliğinde de bulamıyor. Çünkü Yanky içinde bulundukları cemaate ve bu cemaatin geleneklerine oldukça bağlı, etrafındaki topluluğu fazlasıyla önemseyen biri. Kısacası Yanky Esty’nin hayatındaki diğer herkes gibi biri çıkıyor ve Esty gittikçe daha yalnız ve uyumsuz hissediyor. Her ne kadar uyum sağlamaya çalışsa da bunu bir türlü başaramıyor ve cemaatinden kaçmaya karar veriyor. Asıl hikâye işte Esty’nin bu cesur kararıyla, hiç bilmediği dünyaya adım atmasıyla başlıyor.

Esty Berlin’e kaçıyor ve burada yepyeni insanlarla, yepyeni şeylerle tanışıyor. En büyük tutkusu olan müzik ise bu yolculukta belki de en kadim dostu oluyor. Unorthodox aslında genç bir kadının kendi yolunu nasıl çizdiğini anlatıyor. Üstelik bunu öyle kısa bir süreçte öyle yoğun bir biçimde anlatıyor ki, dizi insanı kesinlikle etkiliyor.

Peki Neden Unorthodox İzlemeliyiz?

Dünyanın her yerinde çeşitli baskılara, farklı biçimlerde maruz kalıyoruz. Bu kimi zaman dayanılmaz oluyor, kimi zamansa baskıyla birlikte yaşamayı öğrenebileceğimiz düzeyde. Ancak öyle ya da böyle Unorthodox aslında biraz hepimizi anlatıyor. Aldığımız ya da alamadığımız kararları, kovaladıklarımızı ve kaçtıklarımızı.

Bu dizi belki de sizin daha cüretkâr olmanızı ve gerçekten istediklerinizin ardından koşma cesareti bulmanızı sağlayabilir. Yeni bir hayatın ne kadar zorlu olursa olsun her daim mümkün olduğunu ve belki de hiçbir şeyin sandığımız kadar imkânsız, mümkünsüz olmadığını gösterebilir. Umarız Unorthodox size ilham verir ve daha cesur olmanızı sağlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :