img
Home / Aksiyon / Müfreze – Platoon (1986)

Müfreze – Platoon (1986)

/
148 Views

Film Bul: Müfreze(Platoon)

Orjinal Adı: Platoon – Müfreze

Müfreze IMDB Puanı: 8.1/10

Yapım Yılı: 1986

Filmin Süresi: 2 Saat – 120 Dakika

Gösterim Tarihi: Kasım 1987

Bütçe: 6.000.000$

Hasılat: 138.545.632$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Oliver Stone

Senarist: Oliver Stone

Müzikler: Georges Delerue

Oyuncular: Keith DavidForest WhitakerFrancesco QuinnKevin DillonJohn C. McGinleyReggie JohnsonMark MosesCorey GloverJohnny Depp

Filmin Konusu

Müfreze filmi Vietnam’da savaşa gönüllü olarak katılan bir gencin hikayesini konu ediniyor. Chris Taylor ismindeki bir öğrenci bir gün ani bir kararla okulu bırakır ve gönüllü olarak Vietnam savaşına katılır. Cepheye gider gitmez bir sınır cephesine atanır. Taylor atandığı cephede karşılaştığı çok kötü hava koşulları nedeniyle ve cephede yaşanan yoğun şartlarda eklenince çok yorgun düşer.

Bir gece Vietnamlıların kalabalık bir şekilde baskın yaptığı bölükte, bazı askerler ölür. Bu da yetmezmiş gibi bu küçük askeri birlikte bulunan iki çavuş arasındaki güç savaşı nedeniyle işler çok daha kötüye gitmektedir. Buradaki hiçbir asker ne için savaştığını bilmez ve geçen her sürede hayat, ölüm ve savaş kavramları birbiri içine geçer. Durum gittikçe kötüleşirken askerlerde inançlarını kaybederler.

Amerikan sineması Vietnam Savaşı konulu çok film yapmıştır ama bu en gerçekçi yapıtlardan birisidir. Müfreze filmin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturmaktadır. Savaş ve Dram türündeki filmde Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe gibi isimler ise başrolü paylaşıyorlar.

Editörün Düşüncesi

Efsane oyuncuların ilk filmlerinden biri olan Müfreze filmini mutlaka izlemelisiniz. Hem dönemin değerli oyuncularının ilk filmlerinde bıraktıkları etkiyi görmek açısından hemde 1987 yılı gibi eski bir dönemde bu tarz bir savaş filminin ne kadar başarılı olduğunu görmek açısından izlemeniz gere13kiyor…

Platoon filmini izlediğimde Johnny Depp’i gördüğümde çok şaşırmıştım mesela ve bence çok başarılı bir oyunculuk çıkartmış. Vietnam savaşını ele alan filmi izlemenizi öneririm.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :