img
Home / Aksiyon / Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

/
190 Views

Nefes: Vatan Sağolsun

Orjinal Adı: Nefes: Vatan Sağolsun

Nefes: Vatan Sağolsun IMDB Puanı: 8/10

Yapım Yılı: 2009

Filmin Süresi: 2 Saat 8 Dakika – 128 Dakika

Gösterim Tarihi: 16 Ekim 2009

Bütçe: 2.000.000$

Hasılat: 15.291.338$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Levent Semerci

Senarist: M. İlker AltınayHakan Evrensel – Levent Semerci

Müzikler: Turgay Atalay

Oyuncular: Rıza SönmezMete HorozoğluBirce AkalayBarış Bağcıİsmet Üstekinİlker Kızmaz

Filmin Konusu

2365 metre yükseklikte bulunan Karabal Jandarma Karakolu ve burayı korumakla görevlendirilmiş bir yüzbaşının 40 yiğidi.  Karabal Jandarma Karakol’unun önemi büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonunun başlaması ile artacaktır.

Bunun sebebi ise telsiz röle istasyonunun orada bulunması ve operasyonda görev alan birliklerin haberleşmesinin telsiz röle istasyonu sayesinde sağlanmasıdır.

Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçede görevli olan Yüzbaşı ve yiğitleri Komando Tugay’ı adına görev yapmaktadırlar. İki gün boyunca kar ve tipi gibi zorluklara karşı mücadele verecekler ve sonunda karakola ulaşacaklardır.

Karakoldaki Jandarma arkadaşları ile son güne kadar karakolu ve telsizi korumaya çalışacaklar, sevinci ve acıyı birlikte tadacaklar.

Editörün Düşüncesi

Nefes: Vatan Sağolsun izlediğim zaman tüylerimi diken diken eden bir film. Gerçekten çok beğendiğim ve tekrar tekrar izlemekten sıkılmayacağım bir yapım. Eksikleri var mı? Evet var, eksiksiz bir film değil ama askerlerimizin birliklerini zorluklarla korumaları beni derinden etkiledi.

Bazı diyaloglar olmasaydı daha iyisi de olabilirdi. Film kendi vatanımızı, askerimizi ele alınca etkilenmemek elimizde olmuyor. Askerlerimizin birliği beraberliği, kar kış demeden tüm zorluklara rağmen karakola ulaşması insanı derinden etkiliyor.

Uyursan ölürsün sahnesi efsaneleşmiş bir sahne. Çok ama çok iyi çekilmiş bir sahne. Bu sahnede rol yapılmamış, gerçekten bu sahne yaşanmış. Her Türkiye Vatandaşının bu filmi izlemesini öneriyorum. İzlemeyen kaldıysa mutlaka oturup izlemeli diyorum ve şiddetle tavsiye ettiğimi de ekliyorum.

Nefes: Vatan Sağolsun ülkemiz için türünün en iyi filmlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Bir kaç hatası dışında her şey çok iyi olmuş. Bu filmi çok beğenmiş olmamın sebebi elbetteki bir Türkiye Vatandaşı olmam ve bayrağıma her Türk gibi fazla bağlı olmamdan da kaynaklanıyor. Ama kesinlikle izlenebilecek güzel bir film olmuş.

Bu ülkenin bölünemeyeceğini ve bu çatı altında yaşayan herkesi kardeş olduğunu, birlik beraberlik içinde olduğunu güzel bir dil ile anlatmış Levent Semerci.

Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :