img
Home / Dram / Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (1989)

Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (1989)

/
427 Views

Film Bul: Ölü Ozanlar Derneği - Dead Poets Society (1989)

Orjinal Adı: Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği IMDB Puanı: 8.1/10

Yapım Yılı: 1989

Filmin Süresi: 2 Saat 8 Dakika – 128 Dakika

Gösterim Tarihi: 13 Nisan 1990

Bütçe: 16.400.000$

Hasılat: 235.860.116$

Yaş Sınırı: 7+

Yönetmen: Peter Weir

Senarist: Tom Schulman

Müzikler: David Hykes

Oyuncular: Robin WilliamsRobert Sean LeonardEthan Hawke Josh CharlesDylan KussmanAllelon RuggieroJames WaterstonNorman LloydKurtwood Smith

Filmin Konusu

1950’li yıllarda Welton Akademisi son derece muhafazakar bir yönetim anlayışla yönetilmektedir. Öğrenciler baskıcı hocalar ve süre gelen yanlış eğitim anlayışından dolayı kafalarını kaldırmadan sürekli bir şekilde robot gibi öğrenimlerini sürdürmektedir. Ancak, okula yeni gelen John Keating isimli yeni ingilizce öğretmeni herkesin hayatını ve işleyişi tamamen değiştirecektir.

Öğrencilere farklı öğrenme teknikleriyle ders anlatan, onların hayata bakış açılarını değiştiren John Keating sayesinde, Welton Akademi bir daha eskisi gibi olmayacaktır. Okul yönetiminin Keating’in bu etkisini anlaması çok uzun sürmeyecektir ve kendisi okuldan uzaklaştırmak için adımlar atılacaktır. Ancak, Keating’i hayatlarına dokunduğu öğrencileri bu durumu kolay kolay kabullenmeyecek ve tersine çevirmek için her şeyi yapacaklardır.

Editörün Düşüncesi

Kitabı gibi filmi de çok büyük yankı uyandıran Ölü Ozanlar Derneği filmi, döneminin ve çoğu kesime göre günümüzün bile en iyi filmleri arasında gösterilir. Bana göre de durum bu şekilde, özellikle oyunculuklara hayran kalmamak elde değil. Döneminde bir çok dalda oscara ayar gösterilmiş ve senarist Tom Schulman‘a en iyi senaryo ödülünü kazandırmıştı.

Robin Williams‘ın oyunculuğu zaten çok iyiyken birde yardımcı oyuncuların müthiş başarısı filme çok ayrı bir hava katmış. Senaryo, oyunculuklar ve yönetmen başarısı eklenince de Dead Poets Society filmi halen efsaneler arasında nitelendirilmektedir. Efsane Eski Film Önerileri arasında kesinlikle izlemenizi önerdiğim bu filmle ilgili sizde yorumlarınızı yazarsanız, takipçilerimizi daha doğru yönlendirmiş oluruz.

Benim Bu Filme Puanım: 9.0/10

İyi Seyirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :