img
Home / Aksiyon / Ölüm Takibi – Blade Runner (1982)

Ölüm Takibi – Blade Runner (1982)

Film Önerileri: Ölüm Takibi (1982)

Orjinal Adı: Blade Runner – Ölüm Takibi

Ölüm Takibi IMDB Puanı: 8.1/10

Yapım Yılı: 1982

Filmin Süresi: 1 Saat 57 Dakika – 117 Dakika

Gösterim Tarihi: 28 Mayıs 1993

Bütçe: 28.000.000$

Hasılat: 41.473.619$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Ridley Scott

Senarist: Hampton FancherDavid Webb PeoplesPhilip K. Dick

Müzikler: Vangelis

Oyuncular: Harrison FordRutger HauerSean YoungEdward James OlmosM. Emmet WalshDaryl HannahWilliam SandersonBrion JamesJoe Turkel

Filmin Konusu

Bıçak Sırtı filmi, 1982 yapımı olmasına rağmen konusunda 2019 yılının dünyasını konu ediniyor. Dünyanın artık sıradan bir yaşam alanı dışında otoriter ve baskıcı bir topluma dönüşmesini ve o toplumda yaşananlar senaryolaştırılmış. Artık yer yüzünde pek çok robot bulunmaktadır.

Hatta Tyrell adında büyük bir firma Replikant ismini verdiği dışı insan içi makina olan ve insandan ayırt edilemeyen robotlar üretmektedir. Dünya dışı yaşam alanlarında bulunan kolonilerin illegal işlerini halletmek için kullanılan robotlar, Blade Runners adı verilen özel polislerden kurulu bir ekip ile yakalanırlar. Bu ekip içinde uzmanlaşmış olan bir Blade Runner olan Rick Deckard artık görevin sonuna gelmiştir ve bırakmak ister. Ancak tecrübesine ihtiyaç duyulduğu bir zamanda son bir işe daha yardımcı olması istenir.

Los Angeles şehrinde bulunan bir grup replikantın yakalanması gerekmektedir. Ancak insanlardan ayırt edilemeyen bu robotlar, yaklaşık 2 milyonluk bir şehirde nasıl bulunup yakalanacaktı orası meçhul. O yüzden Rick’in son görevi beklediğinden çok daha zor olacaktı. Bilim kurgu türünün en iyi filmleri arasında bulunan Bıçak Sırtını mutlaka izleyin.

Editörün Düşüncesi

Film için 1982 yılı göz önüne alındığında standartların üzerinde bir Dünya inşa edilmiş. Bu Dünya’ya efsane yönetmen Ridley Scott’ında katkısı olunca ortaya görsel açıdan gerçekten muhteşem bir sonuç çıkmış. Blade Runner filminin 1982 yılındaki yapımıyla ilgili günümüzde olumsuz çok fazla görüş bulunmakta ancak bana kalırsa döneminin en iyi filmlerinden olan bu yapım, fena değil dedirten cinsten.

Dönemine göre sıradışı bir yapım olabilir ama günümüz şartlarında çok beğenilen bir yapım değil ne yazık ki. Fakat, siz yine de bu filmi dönemi düşünerek mutlaka izlemelisiniz…

Benim Bu Filme Puanım: 8.5/10

Keyifli Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :