img
Home / Biyografi / Piyanist (2002)

Piyanist (2002)

/
116 Views

Piyanist

Orjinal Adı: The Pianist

Piyanist IMDB Puanı: 8.5/10

Yapım Yılı: 2002

Filmin Süresi: 2 Saat 30 Dakika – 150 Dakika

Gösterim Tarihi: 24 Mayıs 2002

Bütçe: 35.000.000$

Hasılat: 120.072.577

Yaş Sınırı: 7+

Yönetmen: Roman Polanski

Senarist: Ronald HarwoodWladyslaw Szpilman

Müzikler: Jerzy Wolochowicz

Oyuncular: Adrien BrodyThomas KretschmannEmilia FoxEd StoppardZbigniew Zamachowski

Filmin Konusu

Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody) savaş çıktığı dönemde 27 yaşındaydı. Polonya’nın en gözde ve önü en açık piyanistlerinden biriydi. Radyo istasyonu bombalandığı esnada Szpilman Chopin’e ait olan C minor Nocturne’ü çalmaktaydı.

Szpilman ve ailesi diğer tüm yahudilere yapıldığı gibi evlerinden çıkartılıp Varşova gettolarına sürülecekti. Szpilman yeni bir hayata başlamak zorunda kalacak ve işbirlikçilerin, karaborsacıların eğlence yaptığı mekanlarda çalmaya devam edecektir.

İşbirlikçilerden bir tanesi Szpilman ve ailesini ölüme giden trenlerin birinden kurtarmıştır. Szpilman bu sayede hayatta kalmayı başarmıştır.

Editörün Düşüncesi

Piyanist filmi için benim düşüncem şöyle ki, izlemeyen çok şey kaybeder. Filmde ne ararsanız var gerçekten. Muazzam bir senaryo, muhteşem oyunculuklar ve tam bir görsel şölen. Dram filmleri listesinde liderliğe oynayabilecek tam bir başyapıt.

Filmin süresi izlemeyenler için biraz abartı gelebilir ama izledikten sonra bu düşüncenizin değişeceğinden emin olabilirsiniz. Piyanis Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Bin Bir Film arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

İzledikten sonra etkisinde kaldığım eserlerden biride Piyanist’tir. Gerçekten film çok iyi yazılmış ve çok iyi yönetilmiş. Oyunculuklar roller ile bütünleşmiş sanki. Kendi  yaşamları gibi oynanmış. Film son derece akıcı ve dediğim gibi etkileyici.

İzlemeyen kaldıysa Piyanist’ide buraya bırakıyorum ve izlemeden geçmeyin diyorum. Filmde zaman zaman tüyleriniz diken diken olacak ve duygu değişimleri yaşayacaksınız. Şundan da eminim ki birçoğunuz benim gibi bir süre filmin etkisinden çıkamayacak ve izlemeyen bir çok kişiye bu filmi önereceksiniz.

Ben filmi tekrar tekrar izleme fırsatı buldum. Daha doğrusu izleyebilmek için zaman yarattım kendime. Yılların geçmesine rağmen dram filmlerin arasında en iyilerinden biri demek bence abartıya kaçmak olmaz. Piyanist başından sonuna kadar beğendiğim ve severek izlediğim harika bir başyapıt. Emeği geçen herkesin ellerine kollarına sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :