img
Home / Bilim Kurgu / Sil Baştan (2004)

Sil Baştan (2004)

Sil Baştan Efsane Filmler

Orjinal Adı: Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Sil Baştan IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 2004

Filmin Süresi: 1 Saat 48 Dakika – 108 Dakika

Gösterim Tarihi: 9 Mart 2004

Bütçe: 20.000.000$

Hasılat: 72.258.126$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Michel Gondry

Senarist: Charlie Kaufman – Michel Gondry – Pierre Bismuth

Müzikler: Beck

Oyuncular: Jim CarreyKate WinsletMark RuffaloKirsten DunstElijah Wood

Filmin Konusu

Joel Barish (Jim Carrey) ve Clementine (Kate Winslet) geçmişte iki yıl süren bir ilişkiden geçmişlerdir. Clementine bu ilişkiye dair kafasındaki her şeyi silmek ister ve tıbbi yöntemlerle ilişkiye dair her şeyi sildirir.

Joel bunu öğrenir ve içini büyük bir hüzün kaplar. Clementine’in yaptırdığı müdahaleyi kendisine yaptırmaya karar verir. Kafasındaki bütün anıları sildirmek için derin uykuya yatan Joel’ün gözünün önünden Clementine ile yaşadıkları gelir.

Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini anlar ve kafasındakileri silme işlemini durdurmaya çalışır. Bakalım Joel bu durumla başa çıkabilecek mi ?

Editörün Düşüncesi

Bu filmin etkisinden çıkamayacaksınız, ben halen düşündükçe buruk bir gülümseme geçiyor içimden.

Sabahları uyandığınızda gece şunu gördüm rüyamda, böyle oldu çok korktum veya çok güzeldi dediniz mi? Peki ya bir gücünüz olsaydı da istediğiniz rüyayı görebilseydiniz? Çok güzel olurdu demi? İşte bunu yaşarsanız ne olacağını bu filmde göreceksiniz…

Yaşadıklarınız film şeridi gibi gözünüzün önünden geçecek, ‘ah keşke’ diyeceksiniz! Keşke bende bunu yapabilsem diyeceksiniz… inanın bana hiç zor değil bazen bir şeyleri kenara bırakarak Sil Baştan başlamak. Şebnem Ferah’ın efsane şarkısının gerçekten filme dönüşmüş hali.

Hayat size hep toz pembe şeyler yaşatmaz. Hayatınıza girenlerin bıraktığı yaralarla hayatınızdan çıkıp gitmesi çok koyar, unuttum deseniz de bir yerlerde duruyordur, hissedersiniz… Ama asıl güç içinizde, eğer siz isterseniz unutulmayacak hiç bir şey yok…

Ne demiş Mevlana;

Allah derki: Kimi benden çok seversen, onu senden alırım.

Ve ekler: Onsuz yaşayamam deme, seni onsuz da yaşatırım…

Gerçekten bu söz belkide her şeyi özetliyor. Filmden kopup başka şeyler anlattım biraz evet ama, bu film size yeniden başlamak için en büyük gücü verecek filmlerden biri.

Son olarak Jim Carrey aslında bu, tamam komik adam ama o kadar iyi bir oyuncu ki, ben dramda oynarım diyor, komedi de.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :