Orjinal adı: The Last Samurai

Son Samuray IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 2003

Filmin Süresi: 2 Saat 34 Dakika – 154 Dakika

Gösterim Tarihi: 22 Kasım 2003

Bütçe: 140.000.000$

Hasılat: 454.627.263$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Edward Zwick

Senarist: John Logan – Edward Zwick – Marshall Herskovitz

Müzikler: Hans Zimmer

Oyuncular: Tom CruiseKen WatabaneHiroyuki Sanada

Filmin Konusu

Eski bir savaş gazisi ve aynı zamanda uzman bir dil bilimci olan Algren( Tom Cruise ), gazi olduğundan dolayı ordudan çıkartılmıştır. Hayatına devam edebilmek adına bildiği en iyi iş olan askerlik ve savaş üzerine işler yapmaya devam eder.

1800lü yılların sonuna doğru Japonya hükümetini tehdit eden tek ırk samuraylardır. Samuray’larla baş edebilmek adına yeni bir ordu kuran Japonlar, bu orduyu yönetmesi için Algren’la bir antlaşma yapar.

Algren ordunun henüz hazır olmadığını belirtse de Japonlar samuraylara saldırı emri verir. Bu savaşta Algren samuraylara esir düşer. Samurayların vahşi yaratıklar olduğunu iddaa eden insanlar yüzündne Algren esir düştükten sonra çok korkarak hareket eder.

Samurayların lideri olan Katsumoto( Ken Watabane ), Algren’a çok farklı dersler verecektir. Samurayların onurlu ve karakterli duruşlarına hayran olacak Algren, bir esir gibi değil de daha çok misafir gibi ağırlanır.

Bu onurlu insanlar, şerefleri ölüme meydan okuyacak kadar cesurdurlar. Algren bir seçim yapacak ve öğrendiklerinden sonra seçiminin sonuçlarını yaşayacaktır…

Algren samuraylardan öğrendiği onuru mu? Yoksa var olan insan oğlunun kibirini mi tercih edecektir?

Editörün Düşüncesi

Bir insanın ne kadar onurlu durabilecğinin adeta dersini veren, film bittiğinde samuraylara olan ilgininizin artacağı mükemmel bir baş yapıt: Son Samuray.

Son Sanuray’da Hans Zimmer’in muhteşem müzikleri sizi adeta alıp götürecek cinsten. Filmin çekimlerinin yapıldığı mekan seçimlerinin doğruluğu ve sadece efsanelerini duyduğunuz samuray temasının filme işlenişi gerçekten harika!

Bana tek olumsuz gelen tarafı, japon ve ingiliz oyuncu ve dillerinin birbirine çok ters düşüyor olmasıdır. Fakat, bu filmi etkileyen önemli bir durum olmayacaktır.

Film önerileri konusunda mutlaka izlemeniz gereken bir görsel şölen. Sizden ricam filmi izlediyseniz veya izleyecekseniz filmle ilgili düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum.

Bu tarz savaş ve tarihi filmleri seviyorsanız, size bir önerim daha olacak; Kral Arthur (2004)

Benim Bu Filme Puanım: 9.2/10

Keyifli Seyirler Dilerim…


Paylaşmaya Ne Dersin?

Ne Düşünüyorsun?

Peh! Peh!
14
Peh!
Tırt Tırt
8
Tırt
Ha ha ha! Ha ha ha!
6
Ha ha ha!
İzlenir! İzlenir!
4
İzlenir!
Puf! Puf!
2
Puf!
LOL LOL
20
LOL
Ben Aşık Oldum! Ben Aşık Oldum!
18
Ben Aşık Oldum!
Yohamuğa! Yohamuğa!
14
Yohamuğa!
You Will Never Walk Alone! You Will Never Walk Alone!
9
You Will Never Walk Alone!
BigBoss

Film ve dizi hayranı biri bu işi ancak hobi olarak yapabilirdi, bende naçizane bunu yapıyorum. Sizin için izlemediğim veya beğenmediğim filmi yada diziyi önermemeye özen gösteriyorum. Yardımcı olacağım bir şey olursa iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin...

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İzlenebilecek mükemmel bir film . Şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum. Kesinlikle zaman kaybı değil.