img
Home / Dram / Taksi Şöförü (1976)

Taksi Şöförü (1976)

/
196 Views

Taksi Şöförü

Orjinal adı: Taxi Driver

Taksi Şöförü IMDB Puanı: 8.3/10

Yapım Yılı: 1976

Filmin Süresi: 1 Saat 54 Dakika – 114 Dakika

Gösterim Tarihi: 8 Şubat 1976

Bütçe: 1.300.000$

Hasılat: 28.441.292$

Yaş Sınırı: 15+

Yönetmen: Martin Scorsese

Senarist: Paul Schrader

Müzikler: Bernard Herrmann

Oyuncular: Robert De NiroJodie FosterCybill Shepherd

Filmin konusu

Travis( Robert De Niro ) psikopatça yaşamaya çalışan, yanlızlığı bir kere tattığı için bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemiş bir serseri olarak yaşamına devam eder. Yaşam tarzı belkide içimizdeki birçok insanı yansıtan bir kişiliğe sahip olan Travis, şehrin karmaşasından insanların iki yüzlülüğünden ve buna benzer bir çok olumsuzluktan kafayı sıyıracaktır. Kafayı sıyırmak derken, delirmekten bahsetmiyorum, delirmeye ramak kala diye düşünebilirsiniz.

Yaşadığı duygu değişimlerini, gördüklerini sürekli olarak günlüğüne eşsiz sözlerle yazan Travis, birgün hayatının seyrini değiştirecek bir adım atacaktır. En azından geceleri bir farklılık yaşamak adına, taksi şöförlüğü yapacaktır.

Ve bu taksi şöförlüğü Travis’in aslında nasıl büyük bir karaktere sahip olduğunu ortaya çıkartacak gerçek olacaktır…  Bu adımla birlikte Travis’in amacı dünyanın kötü giden seyrini değiştirmek üzerine film başyapıt olma özelliğini izleyenlere gösterecektir.

Editörün Düşüncesi

Travis karakteri mi bu kadar derin ve mükemmel bir karakter mi? Yoksa tasarlanmış bir karakteri bu denli mükemmel gösteren Robert De Niro’mu?

Aradan çok yıllar geçmiş ama halen dönüp baktığımda Taksi Şöförü bende bıraktığı psikolojik etkiyi yaratacak başka bir film hatırlamıyorum. Travis okullarda ders olarak öğretilecek bir kafaya sahip olabilir. Özellikle bence psikoloji öğretmenlerinin en azından bu derinliği öğrencilerine aşılaması gerekmektedir.

Günlüğüne yazdığı yazıların her kelimesi o kadar çok anlam ifade ediyor ki, gerçekten hayatın diğer yüzünü izleyenlere fazlasıyla sunacak nitelikte olmuş.

Travis’in eski yaşam tarzı aslında iki farklı karakteri içinde barındırıyor oluşu, gerçekten beni çok etkiledi. Bir kere aklımda en çok kalan durum bir erkeğin veya bir kadının yaşadığı her şeye rağmen bir işaretle veya bir insanla, bir kıvılcımla, nasıl harekete geçebildiğini, pes etmediği ve savaştığı için başarıyı nasıl yakaladığını görmek büyük bir örnektir.

Bu filmi mutlaka izlemeli, izletmelisiniz…

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :