img
Home / Haberler / Televizyon ve Dizilerin Hayatımıza Etkisi Nedir?

Televizyon ve Dizilerin Hayatımıza Etkisi Nedir?

/
166 Views

Dünyada dizi ihracatında Amerika’dan sonra 2.sırada olan Türkiye, dizi yapım konusunda liderliğini hiç kimseye kaptırmıyor. Günlük diziler, haftalık diziler derken akşamları televizyon karşısında saatlerimizi harcıyoruz. Peki, bir dizi kolik misiniz? Bu nasıl anlaşılır? Dizilerin hayatımızdaki etkilerini azaltmanın yolları nelerdir?

EN UZUN DİZİLERİN SÜRELERİ

Ülkemizde her yıl pek çok dizi ya yeni yayın hayatına giriyor ya da sezon finali yaptıktan sonra yeni sezona merhaba diyor. Bu dizilerden 5 bölümde bitirilme kararı alınan da var.

13–14 sezon süren de. Türkiye’de en uzun soluklu dizi, geçmiş dönemde 2000–2009 yılları arasında yayınlanan Bizim Evin Halleri adlı dizi idi ve tam 1680 bölüm sürdü. Yayınlandığı dönemde herkesin sevgilisi olan Kaynanalar dizisi ise 950 bölüm sürmüştü. Buna yabancı kaynaklı Dallas ve Yalan Rüzgarı gibi dizileri de dahil edersek, ömrümüzün oldukça büyük kısmını ekran karşısında harcadığımızı görürüz elbette.

Günümüzde ise Arka Sokaklar şimdilik rekorunu kimseye kaptırmayacak gibi. 31 Temmuz 2006 tarihinde ekranlara merhaba diyen Arka Sokaklar, televizyon ekranlarında tam 14 sezondur hayatımızın içinde.

Günlük yayınlanan bir dizinin süresi, neredeyse 1 saat süren özet ile birlikte, yaklaşık 2,5 saat sürerken, haftalık yayınlanan bir dizinin süresi ise, yine özetle birlikte yaklaşık 3,5–4 saati buluyor.

Neredeyse her akşam bir günlük veya haftalık yayınlanan bir dizi, ya da bir yarışma olduğunu düşünürsek, haftalık toplam 28 saatimiz televizyon karşısında geçiyor. Bu sadece gece için geçerli birde bunun gündüz kısmı var. Gündüz dizilerini ve kadın programlarını da listemize dahil edersek, çok daha fazla zamanımızı televizyon karşısında geçiriyoruz demektir.

Son zamanlarda Dijital TV Platformları çok ciddi tercih edilmeye başlandı. Bu online platformlar üzerinden yayın yapan diziler ve programların süreleri ise aksi yönde çok kısa ve tercih sebebi olmaktadırlar.

DİZİLERİN VE OYUNCULARIN FANI OLMAK

Sürekli olarak her akşam izlediğiniz bir diziniz varsa ve hiçbir bölümleri kaçırmıyor, hatta tekrarlarını da izliyorsanız, siz tam bir dizi koliksiniz. Televizyon izlemek bir yaşam biçimi haline gelmiştir.

Dizilerin sosyal medya hesaplarını ya da oyuncuların sosyal medya hesaplarını takip ediyor ve her yaptıklarına müdahale ediyorsanız, dizi kolikliği aşıp şiddetli fanlar grubuna dahil olmuş demeksiniz.

Şiddetli fan olarak, diziyi saniye saniye takip eden, oyuncuların sosyal medyalarını takip ederek oyunculuklarına, dizinin senaryosuna ve yine oyuncuların özel hayatlarına kadar müdahale ediyorsanız, hayranlık safhasını oldukça aşmışsınız demektir.

Sosyal medya ve diziler bir araya geldiğinde maalesef içimizdeki canavar ortaya çıkıyor. Dizinin yayınlandığı saatlerde, twitter ve Instagramdan oyuncuya, senarist ya da yapımcıya, dizi ile ilgili sevmedikleri bir durum olduğunda aşırı tepki yağıyor. Hatta oyuncuların özel hayatlarına bile dizinin fanları tarafından müdahale ediliyor. Bunu hakaret derecesine kadar götüren de var ki hakaret suç kapsamında.

DİZİ VE EKRAN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Ekran bağımlılığı sosyal hayatı yok eden etkenlerden biri. Aynı evin içinde olan insanlar bile gece sürekli ekran karşısında olduğu için, birbirleri ile iletişimde zorluk çekiyorlar. Oysa bir dizi ve ekran bağımlılığından kurtulmanın yolları oldukça basit.

Televizyonu Kapatmak

Bir insanın hayatındaki en kıymetli şeylerden biridir zaman. Ailemizle, dostlarımızla güzel vakit geçirmek ve onlarla hayatı paylaşmak varken, biz ekran ile hayatımızı paylaşıyoruz. Ama bundan kurtulmanın yolları da var. Listemizin ilk sırasında televizyonu kapatmak geliyor. Televizyonu kapattığınız da ve bunu her akşam alışkanlık hale getirdiğinizde, daha sosyal ve mutlu olacaksınız. Ailenizle güzel vakit geçireceğiniz oyunlar oynayın. Çocuklarınızı internetin bağımlılığından kurtarmak için de bu oldukça yararlı olacaktır. Dostlarınızla güzel vakit geçirin, komşuluk ilişkilerinizi güçlendirin.

Hobi Edinmek

Bir hobi edinmek hem sizi meşgul edecek hem de sosyalleşmenizi sağlayacaktır. Eğer bir ev hanımı iseniz, gündüz evin işlerinden arta kalan zamanlar için, halk eğitim müdürlüklerinde haftada birkaç saat verilen kurslara katılıp, akşam da bir şeyler üretebilirsiniz.

Ayrıca bu hobinizi kazanca dönüştürme imkanına da sahip olabilirsiniz. Kendinize bir iş kurabilir ya da internette satış hizmeti veren siteler aracılığı ile de satışınızı yapabilirsiniz.

Kitap Okumak ve Yazı yazmak

Okumayı seven, sürekli bir şeyler öğrenmek isteyenler için kitap okumak ayrı bir mutluluk verir. Kitaplar, insanların sessiz dostlarıdır ve sizi engin hayal alemine atarlar. Kitap okumak dışında, yazı yazmayı seviyorsanız, içerik yazarlığı da yapabilirsiniz. Böylece ek gelir de elde edebilirsiniz. Böylece ek gelir de elde edebilir ve ekonominizi güçlendirebilirsiniz. Televizyon ve etkilerinden korunmak için ve televizyonun maruz bıraktığı radyasyona maruz kalmamak için de izleme oranını azaltmamız daha iyi olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :