Hit enter after type your search item
img
Home / Aksiyon / V for Vendetta (2005)

V for Vendetta (2005)

V for Vendetta

Orjinal Adı: V for Vendetta

V for Vendetta IMDB Puanı: 8.2/10

Yapım Yılı: 2005

Filmin Süresi: 2 Saat 12 Dakika – 132 Dakika

Gösterim Tarihi: 11 Aralık 2005

Bütçe: 54.000.000$

Hasılat: 132.511.035$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: James McTelgue

Senarist: Lilly WachowskiLana WachowskiDavid Lloyd

Müzikler: Stan GetzAstrud GilbertoJoao Gilberto

Oyuncular: Natalie PortmanHugo WeavingStephen ReaStephen FryJohn HurtTim Pigott-SmithRupert GravesRoger AllamBen MilesNatasha WightmanJohn Standing

Filmin Konusu

V( Hugo Weaving ) baskıcı toplumun düzenini değiştirmek isteyen bir kahramandır. Geleceğin İngiltere’sini eleştiren ve demokrasiye karşı bir düzen olduğunu savunan V, bu duruma çok farklı bir dille cevap verecektir. V roma rakamıyla beş demektir. Buda V’nin zamanında hapis tutulduğu hücreyi işaret eder.

V hapisten çıktıktan sonra tek bir amacı vardır, oda hükümetin insanlardan korkması gerektiğini, tüm dünyaya göstermek. Bir sembolü bir kişinin yok etmesine terörizm, ancak bir çok insanın yok etmesinin özgürlük olacağını savunan V, her ne pahasına olursa olsun, İngiltere’yi içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışacaktır.

Editörün Düşüncesi

V for Vendetta filminde olay örgüleri, bilmediğimiz konular üzerine kuruludur. Bu muhteşem yapıtı izlemeden önce aşağıdaki konular hakkında bilgi sahibi olup, izlerseniz kesinlikle izlediğiniz en iyi film olacaktır.

  • Guy Fawkes 5 Kasım tarihinde tutuklanarak idam edilmiştir.
  • 5 Kasım günü halen İngiltere’de kutlanmaktadır.
  • Halbuki Guy Fawkes, İngiltere vatandaşlarının özgürlüğü için bir akım başlatmak üzere olan, kendi özgür fikirlerini dile getirdiği için hükümet tarafından kötü gösterilmeye çalışılan bir düşünürdür.
  • Alman nazilerinin en büyük özelliği içlerinde barındırdıkları Faşizm olgusudur. V for Vendetta bu olguyu ele alarak, faşizmi yerden yere vurmaktadır.
  • Parlemento binası halen İngiltere’nin güya demokratik yapısını temsil etmektedir.

V for Vendetta filminde kahramanımız V, size şiddetin doğru kullanım alanlarını gösterecek ve sizi eşi benzeri olmayan bir serüvene sürükleyecektir.

Çoğu olguya göre Dünya’nın en iyi filmi bana göre en iyi filmlerinden biridir.

Son olarak senaryo konusuna ufak bir başlık açmamız gerekirse, Wachowski kardeşlerin Matrix filminden sonra yarattığı muhteşem dünya düzeni olmuş. Senaryoyla ilgili söylenebilecek en iyi söz, çok başarılı oluşudur.

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :