img
Home / Dram / Vizontele (2001)

Vizontele (2001)

/
268 Views

Vizontele (2001)

Orjinal adı: Vizontele

Vizontele IMDB Puanı: 8.0/10

Yapım Yılı: 2001

Filmin Süresi: 1 Saat 50 Dakika – 110 Dakika

Gösterim Tarihi: 2 Şubat 2001

Bütçe: 2.500.000$

Hasılat: 1.280.168$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Yılmaz ErdoğanÖmer Faruk Sorak

Senarist: Yılmaz Erdoğan

Müzikler: Kardeş Türküler

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan – Demet AkbağAltan ErkekliCem YılmazCezmi BaskınBican GünalanŞebnem Sönmezİclal AydınMesut ÇakarlıZeynep TokuşTolga ÇevikTuncer SalmanSalih KalyonSener KökkayaErdal Tosun

Filmin Konusu

Doğunun görünmeyen yüzünü anlatan Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri olan Vizontele, 1970’li yılları konu ediniyor. O dönemlerde sadece radyodan gündemi takip etmeye çalışan 2 günde bir gazete gelen bir şehirde yaşananları anlatıyor. Şehrin delisi Emin( Yılmaz Erdoğan ), Belediye Başkanı Nazmi Erdoğan( Altan Erkekli ), esnaflardan ve şehrin müteahhiti Fikri Bey( Cem Yılmaz ) gibi daha bir çok karaktere veren filmde, şehre ilk televizyonu getiren TRT ekibi, kurulumu yapmadan gider.

Belediye başkanı Nazmi Erdoğan, televizyonun kurulumunu yapması için şehrin delisi ama elektronik işlerin ustası Deli Emin’i çağırtır. Emin’in televizyonla imtihanı film boyunca devam edecektir.

Editörün Düşüncesi

Öncelikle bende bir Hakkari’li olarak, bu film sayesinde gurur duyduğum Yılmaz Erdoğan’a teşekkür ediyorum.

Gerçekten bu filmi anlatırken teknik terimleri bir kenara bırakarak samimi düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. İlk üniversiteyi kazanıp İzmir’e gittiğimde bende o kadar şaşırdım ki. Gittiğimde gördüğüm herkesin bizim oralardan hiç haberi olmadığını fark ettim. Çoğuna açın Vizontele’yi izleyin dediğimi dün gibi hatırlıyorum.

Bu film anlattıklarıyla, oyuncuların diksiyonları ve anlatmaya çalıştıklarıyla tam olarak benim memleketimi anlatıyor. Reis bey değilde reyiz bey demeleri, insanların imkan olmadığından dolayı cahil görünmeleri ama aslında hepsinin kalbindeki temizlik tam olarak benim büyüklerimi tarif ediyor.

Vizontele Yılmaz Erdoğan’ın senaryosuyla ve oyuncu ekibiyle, tam bir baş yapıt haline gelmiş. Tabiki filmin, yine de içerisindeki bazı abartılar göze çok çarpıyor. Ama büyüklerimden dinlediğim kadarıyla o zamanlar gerçekten de tam olarak böyleymiş. Halen bazı eski büyükleri görünce filmdeki replikler o komedi ögelerini canlı bir şekilde yaşıyorum.

Ben çok fazla uzatmak istemiyorum. Dileğim mutlaka bu filmi izlemeniz ve aşağıdaki yorum bölümünden duygularınızı paylaşarak, karşılıklı filmi konuşmamız.

Benim Bu Filme Puanım : 10/10

Ülkemin her karış toprağına kurban olurum, dileğim sadece doğunun değil, her köşedeki harikaların bu şekilde doğru filmlere dönüşmesi!

İyi Seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :