img
Home / Bilim Kurgu / Yapay Zekâ (2001)

Yapay Zekâ (2001)

/
172 Views

Yapay Zekâ

Orjinal Adı: Artificial Intelligence: AI

Yapay Zekâ IMDB Puanı: 7.2/10

Yapım Yılı: 2001

Filmin Süresi: 2 Saat 26 Dakika – 146 Dakika

Gösterim Tarihi: 26 Haziran 2001

Bütçe: 100.000.000$

Hasılat: 235.926.552$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Steven Spielberg

Senarist: Brian AldissIan Watson – Steven Spielberg

Müzikler: Ministry

Oyuncular: Haley Joel OsmentJude LawFrances O’ConnorSam RobardsWilliam Hurt

Filmin Konusu

David (Haley Joel Osment) 11 yaşında kendi halinde yaşayan bir çocuktur, fakat David diğerlerinden biraz daha farklıdır. David diğer insanlar gibi hareket etmekte ve kendisi de insan olduğuna inandığı için David’in ilk bakışta yapay zekâ’ya sahip bir robot olduğunu anlamak kolay değildir.

David çocuğu olmayan ailelere canlı bir oyuncak olarak verilmektedir ve insanların gözünde bundan başka bir farklılığı yoktur. David bunun farkına varacak ve özüne kavuşmak isteyecektir.

David’in kendini bulma isteği onu tehlikeli bir yolculukla karşı karşıya bırakacaktır.

Editörün Düşüncesi

Öncelikle Yapay Zekâ için ilk düşüncem IMDB puanını düşük bulduğumdur. Daha yüksek IMDB beklerdim bu film için, gerçekten çok beğenmiştim ve çok başarılı bulmuştum.

Eski bir film olmasına rağmen geleceğe yapılmış bir film gibi çekilmiş. 2001 yılında yapılan filmin senaryosu çok özgün olmuş gerçekten.

Oyunculuklara gelince üst düzey performanslar sergilenmiş ve izleyicinin beğenisini büyük ölçüde kazanmayı başarmışlar. İzlemeyen ve bilim kurgu severler için Yapay Zekâ filmini kaçırmamalarını öneriyorum.

Film her ne kadar bilim kurgu başlığı altında yapılmış olsa da, filmin içerisine katılan dram duygusu gerçekten bilim kurgu ile birlikte eşsiz olmuş. Filmde beğenmediğim birkaç yer haricinde her şeyiyle çok beğendiğim ve türünde en iyilerden biri diyeceğim harika bir başyapıt.

Film ölmeden önce izlemeniz gereken 1001 film arasında yer almayı başarmıştır. Filmi izlemeyen genç birçok arkadaşın olduğunu düşünüyorum, film için eğer yaşları uygunsa kesinlikle bu filmi izlemelerini öneriyorum.

Film için beğenmediğim bir nokta, daha güzel bir son yapabilirlerdi. Yinede sonu da kötü olmamış ama ben çok daha iyi bir son bekliyordum açıkçası. Filmin izleyiciyi sıkacağını kesinlikle düşünmüyorum, senaryosu oldukça akıcı olmuş.

Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.

Benim Bu Filme Puanım: 9/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :