Hit enter after type your search item
img
Home / Dram / Yedi – 1995

Yedi – 1995

Film Önerileri: Yedi

Orjinal Adı: Se7en (Yedi)

 Yedi IMDB Puanı: 8.6/10

Yapım Yılı: 1995

Filmin Süresi: 2 Saat 7 Dakika – 127 Dakika

Gösterim Tarihi: 16 Şubat 1996

Bütçe: 33.000.000$

Hasılat: 327.333.559$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: David Fincher

Senarist: Andrew Kevin Walker

Müzikler: Charlie Parker

Oyuncular: Morgan FreemanBrad PittKevin SpaceyDaniel ZacapaGwyneth PaltrowJohn CassiniBob MackPeter CrombieReg E. CatheyR. Lee ErmeyGeorge ChristyEndre Hules

Filmin Konusu

Seven filmi, bir seri katilini arka arka işlediği cinayetleri konu edinmektedir. Bu seri katilin peşine de 2 dedektif düşmektedir. Lakin seri katilin katlettiği insanlar sıradan insanlar değildir. Tüm ölenlerin ortak noktası 7 adet ölümcül günah işlemeleridir. Yani 7 ölümcül günah işleyen kişileri hedefine koymuştur. Seri katil, bu günah işleyenleri kendi yöntemleri ile öldürmektedir. Hristiyanlık dinine göre 7 ölümcül günahlar ise şunlardır;

  1. Kibir
  2. Açgözlülük
  3. Şehvet
  4. Aşırı Oburluk
  5. Aşırı Yıkıcılık
  6. Aşırı Düşkünlük
  7. Aşırı tembellik

Film aksiyon ve gerilimi olan sürükleyici bir eserdir. Gösterime girdiği günlerde Amerika’da çok tutulmuş ve gündem olmuş bir filmdir. Kurgu yönünden en iyiler arasında girmeyi başarmıştır. Hele bir de öyle bir final yapıyor ki, şimdiden bu film klasikler arasında unutulmazlar olarak yerini almıştır. David Fincher imzalı bu film kesinlikle izlenmeye değer.

Editörün Düşüncesi

Eski yapımlar arasında en iyi filmler listesinde yerini sapasağlam koruyan eserlerdendir. Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey gibi birbirinden değerli Hollywood yıldızlarının ilk filmlerinden olan Se7en filmi kurgusu ve senaryosuyla adından çok söz ettirmiştir.

Yönetmen konusunda da çok başarılı bir iş çıkartmış olan David Fincher, oyuncularında mükemmel şekilde eşlik etmesiyle filmi başka bir noktaya taşımayı başarmıştır.

Morgan Freeman’ın altın çağını yaşadığı dönemde, diğer filmlerinden de bildiğimiz gibi sönük ve duruk tavrıyla izleyiciyi fazlasıyla gerse de filme ayrı bir hava katmış.

Hristiyanlık diniyle bağdaştırılmış bir film olmasına rağmen, bir çok konuda da bilgi verici bir yapı taşımaktadır. Ayrıca Brad Pitt gibi bir oyuncuyu da bana göre sinema tarihine katan filmlerdendir…

Benim Bu Filme Puanım: 9.5/10

İyi Seyirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :