img
Home / Dram / Yeşil Yol (1999)

Yeşil Yol (1999)

/
176 Views

Yeşil Yol

Orjinal Adı: The Green Mile

Yeşil Yol IMDB Puanı: 8.6/10

Yapım Yılı: 1999

Filmin Süresi: 3 Saat 9 Dakika – 189 Dakika

Gösterim Tarihi: 3 Aralık 1999

Bütçe: 60.000.000$

Hasılat: 286.801.374$

Yaş Sınırı: 13+

Yönetmen: Frank Darabont

Senarist: Stephen King – Frank Darabont

Müzikler: Duke Ellington

Oyuncular: Tom HanksMichael Clarke DuncanDavid MorseBonnie HuntJames Cromwell

Filmin Konusu

Film hapishane görevlisi ve bir mahkumun hikayesini ele almıştır. Paul Edgecomb (Tom Hanks) bir hapishane görevlisidir ve görevi ise idam edilecek mahkumları Yeşil Yol‘dan elektrikli sandalyenin bulunduğu odaya kadar götürüp idamını gerçekleştirmektir. Görevi boyunca sayılamayacak kadar fazla mahkum idam etmiştir.

İdam sehpasında bu sefer fazla iri olan Coffey (Michael Clarke Duncan) vardır. Coffey iki küçük kızı öldürmek suçundan idam edilecektir. Coffey’in bu iri görünümünün altında çok duygusal biri var aslında.

Coffey, Edgecomb’un ilgisini çekmiştir. Edgecomb mahkuma daha yakın davranır ve bu yakınlık bazı ip uçlarını beraberinde getirir. Bakalım Coffey idam masasından kurtulabilecek mi ?

Editörün Düşüncesi

Duygu karışımı yaşayacak, etkisi altında kalacaksınız. Güleceksiniz bir yandan bir yandan ise gözünüzden akan yaşlara hakim olamayacaksınız. Yönetmeni gerçekten gönülden kutlamak lazım. Takdire şayan bir yapıt.

Filmdeki replikler ve müzikler gerçekten itina ile seçilmiş ve çok doğru yerlerde kullanılmış. Oyunculuklar gerçekten olağanüstü diyecek bir şey bulamıyorum açıkçası.

Filmde dev bir adam göreceksiniz. Biraz ürkütücü gelebilir ilk başta gözünüze ama o dev adamın içi çok farklı. Saf ve fazlasıyla duygulu birisi o. İnsanları aslında dış görünüşüyle yargılamanın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor bizlere.

İki küçük kız çocuğunu öldürmek suçuyla idam sehpasına götürülen bir dev adam ve bu duygusal devin etkisi altında kalıp onunla yakınlık kuran bir hapishane görevlisi.

Bu yakınlık belkide bazı şeyleri açığa çıkaracaktır. Yeşil Yol hapishanede bulunan idam edilecek mahkumların son kez yürüdüğü yoldur. Bu yolun sonunda elektrikli bir sandalye göreceksiniz ve bu mahkumların gördüğü son şey olacak.

Film gerçekten ders almak adına izlenebilecek filmlerin başında geliyor. Şiddetle izlemenizi tavsiye edeceğim filmlerden bir tanesidir. Hala bu filmi izlemediyseniz geç kalmış sayılmazsınız. En kısa zamanda vakit ayırmalısınız. Kesinlikle vakit kaybı olarak görülen filmlerden değildir. Aksine tekrar tekrar izleyeceğiniz türdendir. Bağımlılık yapabilir dikkat ediniz.

Benim Bu Filme Puanım: 10/10

Keyifli Seyirler Dilerim…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :